Realitné spoločnosti sa tak predbiehajú v tom, aby predstavili ďalší projekt a „chytili“ súčasnú vlnu záujmu. Vedie to k veľkej ponuke, podľa poradenskej firmy Bencont bolo ku koncu roka k dispozícii 3 400 nepredaných bytových jednotiek v novostavbách. Väčšina z nich ešte v štádiu rozostavanosti alebo vôbec pred prvým zakopnutím bagrov do zeme. Klienti tak kupujú z papiera, rozhodujú sa na základe vizualizácií, pôdorysov a štandardov vybavenia prezentovaných developerom.
Najnovšou alternatívou je využitie 3D virtuálnej reality, vďaka ktorej si možno byt lepšie predstaviť a virtuálne sa v ňom prejsť. Je síce pravda, že technológie ešte musia dospieť, ale už teraz dokážu spoľahlivo oklamať mozog a virtuálne preniesť človeka do jeho budúceho bytu.
Menej náročné na vybavenie
Slovenská architektonická spoločnosť Archstyl, ktorá sa virtuálnej realite v segmente nehnuteľností venuje, spustila vlani spoluprácu s developerskou firmou Corwin Capital. Pre investora pripravila návrhy interiérov v jeho rozostavanom bratislavskom projekte Záhrady Devín. Developer tu stavia väčšie byty pre náročnejších záujemcov, a tak nemôže očakávať rovnako rýchly predaj ako v štartovacích projektoch plných malých metráží.
Záujemca o byt si len nasadí okuliare, v ktorých sa mu zobrazí budúce zariadenie i štandard priestoru, v skutočnosti ešte v štádiu holobytu. Pri zaostrení oka na prednastavený bod v byte sa tam pozorovateľ virtuálne presunie a takto si môže vyskúšať napríklad slnečný výhľad von na predzáhradku, dnes ešte tvorenú blatom zo stavby.
Pohyb v priestor zatiaľ nie je možný, podľa Juraja Krča, konateľa Archstylu, je to najmä kvôli tomu, ako funguje
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?