Tanečník Fredy Ayisi založil jogovú školu v Bratislave pred siedmimi rokmi. Zameriava sa skôr na dynamickejšie formy tohto cvičenia. Klasická joga sa na Slovensku cvičila už niekoľko desiatok rokov, no nebola veľmi rozšírená. „Joga začala byť vo svete populárna po tom, ako s ňou významní indickí učitelia prišli do USA,“ hovorí F. Ayisi. Sám sa pre ňu nadchol v New Yorku. Dovtedy mal pocit, že môže byť iba statická, ale tamojšie školy ho vyviedli z omylu.

O svoju novú vášeň sa rozhodol na Slovensku podeliť. Z jednej skúšobnej hodiny boli zrazu ďalšie. Ľudí dynamické formy jogy, ako je power či ashtanga joga, nadchli. „Každý pri joge posúva svoje fyzické hranice,“ tvrdí F. Ayisi. Ak sa však raz človek vydá objavovať čaro jogy, časom sa podľa neho prirodzene začne zaujímať aj o jej duchovnú stránku. Hoci Fredy do hodín nezahŕňa žiadnu filozofiu ani náboženstvo, on aj jeho inštruktori v centre sa postupne vracajú k tradíciám a spirituálne orientovaným druhom jogy. To však nič nemení na tom, že ide o fyzicky náročné cvičenie. Na svoje si prichádzajú tí, ktorí si prišli vyformovať postavu a zlepšiť zdravie, ako aj tí, ktorí potrebujú energetické nabudenie. Zakladateľ centra tvrdí, že u ľudí, ktorí sa joge venujú dlhšie, vždy pozoruje väčšiu spokojnosť.

To je jeden z dôvodov, pre ktorý sa z jogovej školy teší. V jeho prípade ide najmä o koníček a živí ho skôr tanečná škola či vystúpenia. Dôvodom je pomerne vysoký nájom, navyše menšie priestory limitujú počet cvičencov. Nájdu sa však aj takí, ktorí sú ochotní priplatiť si za individuálne hodiny. „Trénoval som samostatne jedného veľmi bohatého podnikateľa, ktorý sa zažral do jogy,“ spomína. Precvičovanie jogy môže byť podľa neho finančne výhodnejšie vtedy, keď je napríklad súčasťou fitnescentra. No takto sa stráca atmosféra a joga sa stáva cvičením ako každé iné.

Byť sám sebou