Spoločnosť Hilti už dávno nie je len predajcom skvelých vŕtačiek. Dnes predaj takzvaných „hiltiek“ predstavuje len tretinu tržieb firmy, ktorá je už aj technologickou firmou ponúkajúcou služby a softvér. S novými rekordmi v hospodárení si po troch desaťročiach na slovenskom trhu určila nové výzvy a ciele. „Budúcnosť žijeme v Hilti už dnes,“ tvrdí šéf Hilti Slovakia Marek Kiš-Bandi.
Spoločnosť prekonala niekoľko dekád vývoja a zmien v globálnom meradle. Na tunajšom trhu oslavuje tridsiaty rok. Čo boli kľúčové momenty?
Rodinná spoločnosť Hilti začala svoje pôsobenie v tunajšom regióne takmer ihneď po revolúcii a vzniku samostatnej republiky, keď vznikla spoločnosť Hilti Slovakia. Pri zrode firmy stáli Josef Zeidler a Vladimír Mosný. Dôvodom vzniku samostatnej Hilti Slovakia bol rozvoj stavebného trhu na Slovensku a priestor na expanziu vo východnej Európe, kde sa rozbiehalo množstvo nových projektov. Z dlhodobého hľadiska je dodnes slovenský trh pre spoločnosť Hilti veľmi zaujímavý. Považuje sa tiež za rodisko špičkových pracovníkov, ktorí sa vedia uplatniť v rámci skupiny všade po svete.
Platí to aj o súčasných manažéroch?
Hilti je skvelý prístav pre ľudí, ktorí chcú pracovať, vzdelávať sa a niečo v živote dokázať. A dodnes to platí. Z mnohých sa stali top manažéri pre európske či globálne trhy, v ktorých Hilti pôsobí.
Stratégiu priameho predaja aplikovala Hilti na slovenskom trhu už vo svojich začiatkoch. Čoho sa drží dnes a po tridsiatich rokoch?
Priamy predaj a budovanie dôvery s klientmi je základ, na ktorom stojí náš biznis. Spoločne hľadáme najvhodnejšie riešenia pri ponuke náradia, ale najmä v inovatívnych službách. Tie sa čoraz viac zameriavajú na digitalizáciu doterajších procesov a zákazníkom umožňujú efektívnejšie pracovať a podnikať. Vieme, že v dnešných náročných časoch nie je jednoduché si udržať vysokú mieru produktivity. Nečakané náklady a neefektívne procesy môžu viesť k zdržaniu projektov. Snažíme sa klientom pomôcť prekonávať tieto výzvy, a to vďaka kvalitným strojom, službám a softvéru od návrhu až po realizáciu.
Na slovenskom trhu sa firme darí každoročne potvrdzovať skvelé výsledky a dosahovať nové rekordy. V roku 2021 ste dosiahli rekord v tržbách aj zisku. S čím to súviselo?
V roku 2020 nám síce tržby klesli, ale už rok nato sme dokázali potvrdiť rekord a platí to aj o tržbách v roku 2022. Ide o skvelé výsledky, ktoré potvrdzujú, že vo firme pôsobia ľudia, ktorí hľadajú cesty, ako sa veci dajú robiť. A to nás posúva ďalej, napriek tomu, že stavebný trh na Slovensku v poslednej dekáde klesal z pohľadu HDP. Spoločnosti sa darilo vďaka jej skvelému tímu, vďaka vyhľadávaniu a využívaniu nových príležitostí. Už dávno slovenský trh nie je len o stavebníctve či automobilkách.
V čom je slovenský trh špecifický?
Slovenský trh pre Hilti naďalej definuje stavebný segment, ale zároveň stačí mať v tomto podnikaní otvorené oči a vidieť príležitosti tam, kde ich iní nevidia. Dokázali sme za viac ako desaťročie vzrásť v biznise niekoľkonásobne a rozšírili sme podnikanie aj na ťažké strojárstvo či energetiku. Zamerali sme sa aj na technické poradenstvo. Z univerzít získavame šikovných ľudí, ktorí sa vyznajú vo fachu a vo firme zotrvávajú napriek všetkému, čo sa udialo. Ide o to mať spokojný a schopný tím.
Boom na Slovensku je aj v oblasti priemyslu a výstavby logistických centier. Ste prítomní aj v tejto oblasti?
Určite sme sa už etablovali aj v priemysle. Čo sa týka výstavby logistických centier, nejde o náš primárny segment, keďže konštrukcie hál neprinášajú porovnateľné zisky s ostatným stavebným trhom. Stavebný trh z nášho pohľadu dnes už boom nezažíva, naopak, viac stagnuje a v porovnaní s Českom či Maďarskom klesá. Aj preto vnímame zmeny, ktoré nám potvrdzujú naši top zákazníci, ktorí sú najväčšími tunajšími developermi. Tí väčšinou presne vedia, koľko ich výstavba bude stáť a to motivuje aj nás byť aktívni v ich procesoch. Potvrdzuje sa mi vždy, že šikovní ľudia majú radi, keď sa niečo nové priučia. Aj vďaka týmto zmenám na trhu prinášame zákazníkom nové služby napríklad v oblasti kontroly nákladov, správy majetku či softvérové riešenia.
Na čo sa chcete najbližšie zamerať?
Hilti sa vždy snažila rozširovať svoje portfólio. Tieto služby sa posunuli od predaja či prenájmu vŕtačiek, od predaja služieb a softvéru až k digitalizácii či robotickému vŕtaniu. Poskytujeme množstvo inovatívnych služieb ako ON!Track, BIM či Fleet Management, čo je optimalizácia strojového parku a na Slovensku ju nik iný neponúka. To všetko umožňuje zákazníkom udržať si konkurencieschopnosť v čase kritického nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily a pripraviť sa na budúce trendy.
Prispôsobuje Hilti produktové portfólio potrebám zákazníka?
Dnes dominujeme vďaka novej platforme akumulátorového náradia NURON. S Nuronom môžete napájať všetky stroje pomocou jednej akumulátorovej platformy – od skrutkovača až po búracie kladivo. Rozšírili sme portfólio produktov vo všetkých oblastiach našej ponuky. Ide o inovatívne produkty, ktoré tu pred dekádou ani neboli a dnes umožňujú stavbárom poznať všetky detaily procesu výstavby skôr, než sa navŕta prvá kotva.
Veľkou témou stavebníctva sa stáva robotizácia a automatizácia procesov. Reagujete na tieto trendy?
Digitalizácia a automatizácia sa stávajú kľúčovou hnacou silou produktivity na stavbách. Použitím BIM a digitálnych modelov možno predchádzať potenciálnym kolíziám skôr, než nastanú a vyhnúť sa tak nákladným prestojom. Nové riešenia zjednodušia dokumentáciu a obmedzia množstvo improvizovaných riešení na minimum. Akvizíciou firmy Fieldwire rozšírila Hilti portfólio služieb pre správu staveniska. Viaceré nové systémy aplikujeme aj v tunajších podmienkach.
Ako dnes stavebné firmy vnímajú komplexnú ponuku služieb?
Pozitívne. Stavebné spoločnosti trávia priemerne sto hodín mesačne dohľadávaním strateného vybavenia. Vďaka nášmu softvéru pre správu majetku On!Track, získavajú prehľad o inventári a nákladoch a tým dosahujú vyššiu produktivitu. Nie všetko ide rýchlo, ale aj na tomto poli sme veľmi úspešní. Aj vďaka našim ľuďom. Náš elektronický objednávkový systém eB2B i flexibilné doručovanie zásielok či pokročilé logistické služby pomáhajú zjednodušiť a zefektívniť klientom prácu na stavbách.
Čo sú budúce trendy v oblasti pracovných nástrojov?
Výraznejšiu zmenu prinesie do stavebníctva robotika. Napredujeme aj v tejto oblasti s produktom Hilti Jaibot. Robot dokáže prevziať monotónnu opakujúcu sa prácu, minimalizovať riziko ľudského zlyhania a pomôcť dokončiť projekt rýchlejšie. Robot dokáže využívať digitálne projektové podklady na realizáciu vŕtania a tieto možnosti sa budú posúvať ďalej.
Hilti robí kroky k dosiahnutiu CO2 neutrality do roku 2030. Darí sa ich napĺňať aj na Slovensku?
Pre nás nie je téma udržateľnosti nič nové. Elektrina, ktorú nakupujeme v Hilti globálne, je už dávno zelená. Chceme byť lídrom aj v tejto oblasti. Cirkulárna ekonomika, znižovanie emisií, ochrana životného prostredia, dôraz na vývoj produktov pre vyššiu bezpečnosť a ochranu zdravia na stavbách, spoločenská zodpovednosť sú zakotvené v našej stratégii Lead 2030, ktorej hybnou silou je udržateľnosť. Na Slovensku produkujeme CO2 využívaním spaľovacích motorov – kvôli spôsobu nášho predaja. A to meníme. Nová flotila áut je plne elektrická. Malé kroky k veľkej zmene.
- Marek Kiš-Bandi
- V Hilti Slovakia pracuje viac ako 27 rokov, teda celú svoju profesionálnu kariéru. Začínal ako asistent v Hilti Store v Košiciach, v Bratislave pracoval ako key account manažér, neskôr ako top projektový manažér. Riadil obchod na strednom a východnom Slovensku a potom projektový biznis na celom Slovensku. Po tom, čo sa 1. januára 2016 stala Hilti Slovakia nezávislou organizáciou, sa Marek Kiš-‑Bandi stal jej generálnym riaditeľom.