Na rekonštrukciu, modernizáciu a dobudovanie ústavných zdravotníckych zariadení bolo z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) vyčlenených 174 miliónov eur. Doteraz sa z nich medzi viac ako dve desiatky zariadení rozdelilo 150 miliónov eur. Najviac išlo do troch štátnych fakultných nemocníc a do súkromných nemocníc siete Svet zdravia, ktorú vlastní Penta. Projekty bude spolufinancovať štát aj samotné nemocnice.
Najväčšiu investíciu má pred sebou Fakultná nemocnica Trenčín, ktorá plánuje výstavbu nového pavilónu centrálnych operačných sál, oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny a urgentného príjmu. Stáť by to malo 20,4 milióna eur. Ako nenávratný finančný príspevok dostane nemocnica 17,4 milióna eur, zvyšok by mal zaplatiť rezort zdravotníctva.
Nový pavilón s heliportom
O výstavbe nového pavilónu v areáli trenčianskej nemocnice sa hovorí už dlho, no nikdy sa ju nepodarilo dotiahnuť do konca. „Už nie je možné takto pracovať. Urgentný príjem vôbec nemáme, operačné sály nevyhovujú počtom ani priestorovo, nie sú v jednej budove,“ povedal už pred tromi rokmi primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Daniel Kraus pre MY Trenčianske noviny.
Naposledy vedenie nemocnice tvrdilo, že novú budovu začnú stavať vo februári tohto roka. Doteraz sa to nestalo, lebo ako pre TREND uviedla hovorkyňa zariadenia Martina Holecová, Úrad pre verejné obstarávanie stále kontroluje dokumentáciu z tendra. Z podmienok súťaže vyplýva, že pavilón sa musí postaviť do dvoch rokov. S prevádzkou sa ráta v roku 2021.
V porovnaní s okolitými krajinami majú slovenské nemocnice obrovský investičný dlh
Čistá úžitková plocha pavilónu bude päťtisíc štvorcových metrov. Na streche sa má vybudovať heliport, ktorý bude výťahom a schodiskom spojený s urgentným príjmom. „Od novej budovy neočakávame iba zvýšenie počtu výkonov a zlepšenie priepustnosti operačných sál, ale jednoznačne aj ďalší rozvoj našej nemocnice so zlepšením starostlivosti o urgentných pacientov a vznik nových špecializácií či subšpecializácií so zavádzaním nových moderných výkonov,“ hovorí M. Holecová.
Výstavba centrálnych operačných sál umožní rozšíriť počet a spektrum výkonov ortopédie, spondylochirurgie, cievnej chirurgie a traumatológie. Nemocnici dáva perspektívu ošetrovať i vážnejšie zranenia hlavy. Vybudovaním nového pavilónu sa uvoľnia priestory v existujúcich budovách, ktoré sa majú využiť na rozvoj invazívnej rádiológie, čo je kľúčové pre rozšírenie endovaskulárnych miniinvazívnych výkonov, napríklad pri mozgových príhodách, prípadne invazívnej kardiológii.
Milióny pre súkromníkov
Z regionálnych nemocníc, ktoré v minulosti zriadil rezort zdravotníctva ako príspevkové organizácie a ktoré sa následne transformovali na neziskovky, dostane najviac
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?