Bude to chaos

Zákonný zákaz účtovať poplatok za vedenie úverového účtu banky veľmi netrápi – samy si ho preventívne presadili. Čo im však môže spôsobovať ťažkú hlavu, je vlna spotrebiteľských sporov prichádzajúca na Slovensko. Ani zákaz poplatku nemusí totiž súdu zabrániť rozhodnúť, že ho banky v minulosti účtovali neoprávnene.

Možno predpokladať, že v spore medzi drobnými spotrebiteľmi a veľkými bohatými bankami súdy prikážu bankám platiť. V ideálnom svete by to znamenalo, že čoskoro nastane pokoj a banky si cenníky prečistia, aby sa nedostali do podobných opletačiek.

Pravdepodobnejší je však scenár, v ktorom vznikne právny chaos. Súdy nemusia rozhodovať o tých istých zmluvách rovnako. Nejasná je i výška odškodnenia. Bankári sa teraz cítia v práve, veď poplatok za správu úveru bol súčasťou zmluvy, ktorú klient dobrovoľne podpísal. A vtedy im ho zákon nezakazoval. Ich argument o voľnej tvorbe ceny na trhu však kríva. Poplatkový sadzobník sa postupom času menil a klienti proti nárastu cien nemali ako zakročiť, ak nechceli z banky predčasne odísť so sankciami na krku.

Hlavným rizikom kauzy však je, že sa ľúbivej témy chopia politici ako šance na ďalšie umelé zásahy do cenotvorby finančníkov. Po zákaze poplatkov za úverové účty sa môže vrátiť nedávno odložený nápad zakázať všetky poplatky, ktoré neprinášajú klientovi úžitok. Politická tvorivosť má aj ďalšie možnosti, napríklad zoznam poplatkov, ktoré banky môžu či nesmú účtovať. V sporoch majú klienti možnosť poprvýkrát vyjadriť svoj názor na poplatkovú politiku, aj keď môžu počítať s tým, že banke nakoniec zaplatia inde. No ak im ju politici vezmú, môže sa stať, že s výsledkom nebudú spokojní ani klienti, ani ich banky.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 9/2013. TREND sa téme venoval v článku Ľud verzus banky.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.