Slovensko predložilo Európskej komisii návrh Partnerskej dohody, teda plánu, ako sa majú rozdeliť eurofondy v budúcom programovacom období. Čo ešte zostáva otvorené?
Slovensko predložilo akceptovateľný návrh Partnerskej dohody, ku ktorej dala Európska komisia (EK) pripomienky. Okrem Slovenska predložili akceptovateľný návrh ešte Maďari, Fíni, Švédi a Litovčania. Ostatným krajinám bol návrh vrátený.
Aké boli tie pripomienky?
Rozhodujúce sú negatívne priority, teda aktivity, ktoré EK nechce financovať. My zdôrazňujeme, že Slovensko je v inej pozícii ako vyspelé štáty západnej Európy, a preto by sme chceli zapracovať do Partnerskej dohody aj tieto negatívne priority.
Dokedy by ste sa mali dohodnúť?
Cieľom je, aby sme mali v negatívnych prioritách jasno tento mesiac, aby sme vedeli zmysluplne pokračovať. Na pripomienky EK sme reagovali tak, že niektoré veci dopracujeme, niektoré sme si vysvetlili a niektoré negatívne priority zatiaľ valíme pred sebou ako otvorenú pozíciu. Cieľom je, aby bol druhý návrh Partnerskej dohody dopracovaný do 15. novembra. Koncom novembra alebo začiatkom decembra by mal byť schválený.
Čo prekáža EK najviac?
Najpodstatnejšie sú verejné budovy, ktoré sme mali ambíciu stavať. Máme tam kompromisnú pozíciu, ktorá bude zrejme znamenať, že investície do verejných budov áno, ale iba do ich energetickej účinnosti. V praxi to môže znamenať zateplenie, nové okná, vykurovacie systémy a podobne, ale nie výstavbu nových budov ani rekonštrukciu existujúcich. Ďalšou negatívnou prioritou sú cesty druhej a tretej triedy. Tam tiež smerujeme ku kompromisu.
Využitie eurofondov sa ľahšie obhajuje pri diaľniciach, keďže prispievajú k hospodárskemu rastu a využívajú ich vo väčšej miere aj cudzinci. Ale ako chcete zdôvodniť využitie eurofondov na cesty druhej a tretej triedy?
To sa snažíme vysvetliť. Pozícia vyspelých krajín a EK je, aby sme financovali len tranzitné koridory. Ale na Slovensku, keďže nemáme dobudovanú základnú sieť nadradenej cestnej infraštruktúry, sa doprava presúva aj na regionálne cesty. Musíme preto myslieť aj na ne.
V čom sú ešte rozpory?
Pozícia Európskej komisie je zamietavá v prípade školskej infraštruktúry pre základné školy. Budeme môcť obstarávať technológie a vybavenie pre školy, ale nie infraštruktúru škôl. Tu by bola cesta cez takzvanú integrovanú územnú stratégiu. Teda nie ako doteraz, že každá obec, ktorá mala napríklad politické krytie, si vybavila opravu školy. Je veľa takých prípadov, pri ktorých bola investícia neefektívna a neudržateľná, pretože nemajú dostatočný počet žiakov a nevládzu tú zrekonštruovanú budovu ani vykurovať, nieto ešte prevádzkovať.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?