Briti partnerov vystrašili i nahnevali
Zdroj: powermac

Dlho a s napätím očakávaný prejav britského premiéra Davida Camerona o Európskej únii a budúcnosti Británie v nej európskych politikov, teda väčšinu z nich, veľmi nepotešil. Konečne dostali indície, akú by vlastne Británia chcela mať v únii pozíciu a o čo jej vlastne ide, po čom dlho volali. Avšak obsah príhovoru a až príliš jasné otvorenie cesty k možnému vystúpeniu Británie z bloku, teda konaniu referenda o tejto otázke po roku 2015, im vyhĺbilo na čele ďalšie vrásky. Dôvodov je viacero.

Dobre si uvedomujú, že ak Británia vystúpi, únia stratí významnú časť svojho globálneho vplyvu a sily, ktoré sa už aj tak spochybňujú. Nech sa to niekomu páči alebo nie, Británia vo svete stále niečo znamená, jej hlas sa počúva. Je to navyše výrazná vojenská sila, člen Bezpečnostnej rady OSN a, samozrejme, napriek súčasným hospodárskym ťažkostiam aj významná ekonomika. Aj Spojené štáty chcú, aby Británia súčasťou „Európy“ zostala.

Únia má už aj tak pre krízu dosť problémov. Teraz sa zdá, že dlhový požiar či jeho intenzitu sa jej predsa len darí tlmiť. Tým skôr však nepotrebuje ďalšiu neistotu. Lenže D. Cameron sa rozhodol vydať presne opačným smerom, než akým sa, bez prílišného nadšenia a skôr z donútenia, únia a obzvlášť eurozóna rozhodla vydať.

EÚ v snahe zachrániť euro a predchádzať opakovaniu dlhovej krízy chce prehĺbiť ekonomickú, politickú a fiškálnu úniu. Má sa to týkať najmä eurozóny, ktorej členom Británia nie je a ani byť nikdy nemusí, avšak posilňovanie integrácie, ktoré so sebou prináša aj prenášanie ďalších kompetencií z národných metropol, je viac než zrejmé. Britský premiér však chce presný opak – vrátiť niektoré kompetencie späť národným metropolám, teda prinajmenšom Londýnu.

Poďme s Davidom rokovať, hovorí relatívne zmierlivo nemecká kancelárka Angela Merkelová. Lenže aj z Berlína súčasne jasne znie, že si Briti nemôžu z únie vybrať len niečo, čerešničky zvrchu torty, zatiaľ čo zo zvyšku sa nejako vyviažu.

Socialistický predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz by rád D. Camerona privítal na pléne, aby europoslancom vysvetlil, o čo mu ide. EÚ predsa nie je žiadnym nepriateľom, hoci až tak by sa niektoré jeho slová na jej adresu dali vykladať. Podľa šéfa liberálnych europoslancov a bývalého belgického premiéra Guya Verhofstadta D. Cameron nie je vo svojich názoroch konzistentný a navyše vraj preukázal výraznú neznalosť toho, ako únia funguje.

Nie každý to tak povie, ale niektorí európski politici majú jasno v motívoch, ktoré britského premiéra k príhovoru viedli. Ukázalo sa, či možno len potvrdilo, že jednoducho nie je „európskym“ hráčom, ale hrá domácu politiku. Britské publikum a snaha zvrátiť odlev euroskeptického elektorátu od konzervatívcov u neho hrá prím.

Pre krízu eurozóny sa rokuje o tom, ako euroklub a jeho fungovanie zlepšiť. Dosiaľ bola hlavná záchrana eura, pre ktorú sa väčšina kľúčových európskych politikov rozhodla urobiť všetko, čo bude v ich silách. D. Cameron upozorňuje, že nie všetci členovia únie majú euro a že nie všetci sú z nového nasmerovania Európy rozradostnení. V tom nie je rozhodne sám a hrozba vystúpenia Británie dáva týmto hlasom väčší akcent. Na druhej strane si britský premiér nemôže myslieť, že jeho partneri vzhľadom na hrozbu možného odchodu Londýna sklapnú podpätky a všetko mu podpíšu a prehodia výhybky na vopred vybrané trate, po ktorých by D. Camerom s únijným vlakom rád jazdil.

Bude to veľmi komplexná partia, v ktorej sa bude starostlivo zvažovať aj každý ústretový krok voči Británii. Jej pozícia je síce v EÚ špecifická a pre blok jej prítomnosť významná, avšak ani tí najsilnejší nemôžu len diktovať, ale hľadať a prijímať kompromisy. Zatiaľ je skoro predpovedať výsledky, ktoré z debaty podnietenej príhovorom britského premiéra vzídu. Jasné však je, že sa rozbieha nebezpečná pokerová partia, v ktorej sa bude hrať o budúcnosť únie a jej podoby. Závisieť bude od referenda. A pri nich býva zradné, že ľudia často neodpovedajú na kladenú otázku, ale vyjadrujú sympatie k tej či onej strane pre nesúvisiace témy.

Autor je spravodajca ČTK v Bruseli.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 4/2013.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.