Je to len ilúzia, ktorú však ako dôsledok brexitu šíria britskí bankári. Týka sa totiž londýnskeho City a Canary Wharfu, finančných centier Európy. Za ostatné mesiace spomínali, že pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie budú presúvať niektoré aktivity do kontinentálnej Európy.
Nádeje stať sa novým Londýnom si už začali robiť Paríž či nemecký Frankfurt. Minulý týždeň britskí bankári svoje hrozby zreálnili. Podľa výkonného šéfa Britskej bankovej asociácie Anthonyho Browna sa najväčšie britské banky pripravujú na sťahovanie, a to už začiatkom budúceho roka. Tie menšie to dokonca chcú stihnúť pred Vianocami.
Samotný brexit pritom ešte stále nie je dohodnutý. To by mohlo byť varovaním pre ostatné krajiny vrátane Slovenska, ktoré po britskom úspešnom referende začali o vystúpení rozmýšľať. Odísť z krajiny nie je pre firmy ani banky problém, ak je prostredie neisté. A nezáleží na tom, že ide o odchod zo srdca finančného vesmíru, z Londýna.
Nedobré vyhliadky
Britské banky si donedávna kládli otázky, či vôbec k brexitu príde alebo ako dlho to celé môže trvať. No už nie. Podľa A. Browna sa celá verejná a politická debata zvrhla zlým smerom. Banky síce môžu veriť v optimistické scenáre, no musia sa pripraviť aj na tie najhoršie. A práve tie sa zdajú pravdepodobné.
5500 firiem z londýnskej City aktívne využíva európsky pas na pôsobenie v členských krajinách EÚ
V marci by mala britská premiérka Theresa Mayová začať vyjednávať odchod krajiny z Únie, čo by mohlo trvať dva roky. Podľa komentárov prezidenta Európskej komisie Donalda Tuska je jedinou možnosťou „hard brexit“. To znamená bez kompromisov, bez prístupu k jednotnému trhu, bez voľného pohybu osôb. „Podľa mňa jedinou reálnou alternatívou k tvrdému brexitu je žiadny brexit, hoci v súčasnosti už ťažko niekto verí v túto možnosť,“ hovoril D. Tusk v Bruseli.
Pre banky je brexit reálna vec, rovnako ako fakt, že si k novej premiérke nevedia nájsť cestu a ich vzťahy sa pohybujú okolo bodu mrazu. Pri vyjednávaní o vystúpení z krajiny by sa im pritom zišiel veľmi zhovievavý prístup.
Ako môže vyzerať brexit
Tvrdý brexit
- vzniknú nezávislé obchodné vzťahy
- strata plného prístupu na spoločný trh
- celková kontrola nad imigráciou z EÚ
- nové pravidlá pre britské teritórium
- návrat k pravidlám WTO
Mäkký brexit
- existujúce dohody s EÚ zostanú v platnosti
- britský export by nepodliehal hraničným kontrolám
- akceptácia slobodného pohybu tovaru, služieb, kapitálu a osôb
- pokračujúci slobodný prístup ľudí z EÚ pre život či prácu v Británii a členstvo v Európskom ekonomickom priestore
Prameň: The Telegraph
Strata pasu straší
Britské banky sa boja najmä dvoch vecí. V rámci Únie mohli doteraz v podstate neviditeľne poskytovať svoje služby na základe jednotného európskeho pasu. Tento prístup k európskym trhom by sa im po brexite zavrel.
Druhou obavou sú imigračné reštrikcie, pretože
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?