Celé divadlo, ktoré pohltilo európsky mediálny priestor, odštartovalo ešte na začiatku leta 2016. Všetko sa začalo referendom o odtrhnutí, ktoré iniciovala konzervatívna vláda premiéra Davida Camerona. Takmer 17,5 milióna ľudí bolo za odchod, niečo vyše 15 miliónov chcelo zostať v európskej rodine.
„Ak horí susedovi dom, prvým nutkaním musí byť pomôcť mu uhasiť požiar. Keď už pre nič iné, tak aspoň zabránite, aby sa plamene dostali k vášmu domu,“ vysvetľoval premiér D. Cameron protieurópske nálady po dlhovej kríze v roku 2011. Bol to signál novej éry. Éry užívania výhod bez prevzatia zodpovednosti.
Roky handrkovania, populizmu a spanilého britského nacionalizmu napokon dotlačili Spojené kráľovstvo do prechodného obdobia posledných jedenástich mesiacov v európskom spoločenstve. Málokto vie predvídať, čo sa presne stane. Najbližšie mesiace pôjde všetko po starom. Čo všetko prinesú?
1. (Ne)voľnosť na cestách
Ťažko si pochvaľovať na EÚ niečo viac než voľný pohyb osôb, tovaru, služieb či kapitálu. Za tie roky už mnohí zabudli, čo je to pas, obchodníci až na pár výstrelkov
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?