Bratislava má od dokonalosti ešte stále ďaleko. Vie to vedenie mesta, developeri aj jej obyvatelia. Svoj prerod a zmenu, aby sa stala modernou európskou metropolou, však jednoznačne začala.
Dnes zatiaľ len vidno, že to bolo nedávno, a zmien bude treba ešte veľa. A nielen tých kozmetických. V mnohých štvrtiach pôjde doslova o prerod pôvodného účelu a vytvorenie nového na ďalšie dekády vopred. Inde to pôjde ľahšie, pretože na rovných okrajových plochách metropoly rozvoju nič nebráni.
Súčasná zmena bude pre ďalší význam a podobu Bratislavy kľúčová. Už nejde len o prekrývanie režimov, konfrontáciu s minulosťou. Dnes už v hlavnom meste ide o vyšší zmysel, o funkčnosť pre čoraz väčší počet jej obyvateľov.
Súčasná podoba sa už neporovnáva s tým, ako Bratislava vyzerala kedysi, ale ako by mali vyzerať európske mestá zajtrajška. To je a mal by byť nový benchmark developerov, vedenia mesta aj architektov.
Nová tvár Bratislavy si vyžiada ešte mnoho zásadných úprav so spoločným menovateľom – budú musieť mať zmysel a ideálne aj spoločný význam. Pri množstve súčasných aj chystaných projektov nejde o jednoduchú zmenu. Navyše k nej budú musieť prispieť všetci.
Metropola na rieke
Aj keď sa môže zdať, že pre Bratislavu je kľúčová len výstavba nových bytov, nie je to celkom tak. Developeri sa síce v novom stavebnom zákone dožadujú voľnejších mantinelov, ale sami vnímajú potrebu priniesť udržateľnú a modernú výstavbu.
To sa prejavuje nielen v projektoch na perifériách, ktoré sa snažia viac o komunitné bývanie so spoločnými verejnými priestranstvami či parkmi, ale primárne aj v samotnom centre mesta. To sa začína postupne rozširovať a kombinovať historickú časť s novodobou. Nové centrum mesta aj preto začína udávať jeho podobu a ďalšie avizované projekty naznačujú, že cieľom je vytvoriť metropolu na Dunaji.
O zmysluplné a plnohodnotné zakomponovanie najväčšej slovenskej rieky do koloritu mesta sa síce snaží len pár developerov, nábrežie a „downtown“ však budú dôležitou oblasťou mesta, ktorá mu prinesie ďalšiu charakteristiku.
Mnohé bude závisieť od budúcej podoby zákona o územnom plánovaní. Bratislava totiž už niekoľko rokov zápasí s problémami, ktoré sa jej nakopili okolo zanedbaného územného plánovania. Bude však potrebovať širšie mantinely, aby sa viaceré projekty dokázali nakoniec aj zrealizovať.
Rozsiahly zámer výstavby novej štvrte, ktorá sa má stať súčasťou centra Bratislavy, je projekt Nové Lido. Jeho hlavné námestie, situované priamo oproti Slovenskému národnému divadlu, vidí developer J&T Real Estate ako miesto vhodné pre kultúrne a kongresové zariadenie. Zároveň počíta s rozšírením moderného centra Bratislavy na obe strany Dunaja a ich prepojenie promenádnym mostom, čo má umožniť spojenie námestia Eurovea City a Nového Lida.
Projekt má priniesť do tohto priestoru viac zelene a nábrežie premení na rozsiahlu športovo-rekreačnú zónu s parkom, mestskou plážou a malým prístavom.
Definícia moderných hodnôt
Obrovskou výhodou Bratislavy sú územia, ktoré pri správnom plánovaní rozvoja umožnia výrazne rozšíriť centrum a zároveň prispejú k zvýšeniu kvality života. V tejto lokalite sú najviac prítomní veľkí developeri ako J&T Real Estate či HB Reavis. Tí vidia v nových priestoroch rovnako veľký potenciál.