V úvode roka sa dynamika rastu spotrebiteľských cien na Slovensku približuje k desivej 10-percentnej méte. Vzhľadom na vysoké ceny komodít v dôsledku ukrajinskej krízy sa nemusí ani na jar podstatnejšie spomaliť.
Na celoročnej báze môže zdražovanie presiahnuť aj sedem percent a byť najväčším minimálne od roku 2004. Oficiálna inflácia sa vypočítava na základe spotrebného koša tovaru a služieb, ktorý sa snaží čo najvernejšie odzrkadľovať výdavky obyvateľstva.
Skutočná inflácia je však pre každého človeka odlišná v závislosti od jeho osobného spotrebného koša, ktorého zloženie je spravidla iné a s rozdielnymi váhami než dvanásť kategórií položiek používaných štatistikmi. A často je vyššia.
V takomto prostredí každý, kto chce aspoň uchovať kúpnu silu voľných zdrojov, nehovoriac o ich reálnom zhodnotení (teda dosahovaní vyššieho výnosu, ako je miera inflácie), by mal k nakladaniu s nimi pristupovať bystro. Latka pre porazenie inflácie sa totiž posúva značne nahor a pravdepodobne tam aj dlhší čas ostane.
Pre tých, ktorí majú dlhší investičný horizont, požadujú vyššie zhodnotenie kapitálu a sú otvorení určitému investičnému riziku, sú vhodné investičné riešenia s minimalizovaním podielu neproduktívneho držania peňazí na bežných či termínovaných účtoch. Takto postupujú podľa Wealth Reportu J&T Banky 2021 aj slovenskí dolároví milionári, pre ktorých je inflácia z pohľadu bohatstva hrozbou číslo jeden.
Špeciálne vtedy, keď si uvedomujú, že na Slovensku sa inflácia bude krotiť ťažko. Jednak preto, že väčšina jej príčin je externá – vyššie ceny energií, potravín či narušené dodávateľské reťazce, a nemá na ne reálne páky ani vláda a v podstate ani centrálna banka. Navyše menová politika sa bude zrejme sprísňovať len pomaly a neadekvátne slovenskej realite, keď ECB bude brať do úvahy krehký stav konkurencieschopnosti a vysoké dlhy periférnych krajín.
Jednou z najlepších vstupných brán do sveta investícií sú podielové fondy. Sú pohodlným spôsobom investovania na finančných trhoch, pričom človek nemusí byť expert na investície a nepotrebuje na dennej báze sledovať finančné správy.
O zverené prostriedky sa stará profesionálny portfóliový manažér, ktorý pravidelne prispôsobuje zloženie fondu aktuálnej a očakávanej situácii na finančných trhoch a hľadá najlepšie investičné príležitosti vzhľadom na danú investičnú stratégiu.
Skúsenejší investor si môže zostaviť aj vlastné (prevažne akciové) portfólio, ktoré môže doplniť o alternatívne investície. Takými sú napríklad private equity či zberateľské aktíva s alokáciou kapitálu aj mimo tradičných verejne obchodovaných aktív, čo by mohlo optimalizovať pomer výnosov k riziku.
- Stanislav Pánis
Analytik J&T BANKY. Po štúdiu v odbore Financie, bankovníctvo a investovanie na Fakulte Financií Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pracoval od roku 2006 v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T BANKE pôsobí od roku 2011.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora