Ešte v polovici júna premiér Robert Fico tvrdil, že urobí všetko pre to, aby deficit štátneho rozpočtu skončil na plánovanej úrovni 2,9 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

O dva týždne neskôr už minister financií Peter Kažimír použil oveľa miernejšiu formuláciu - hranicu "okolo troch percent".

Netreba byť veľkým matematikom na odhalenie, že do tejto množiny patrí tak číslo 2,94 (pôvodne naplánovaný deficit na tento rok), ako aj číslo 3,1 či napríklad 3,3. Zmenu rétoriky vlády spôsobilo pritom zdanlivo jedno číslo: 347.

Presne toľko miliónov eur má tento rok v rozpočte chýbať na príjmovej stránke oproti jeho už raz upravenej verzii zo začiatku roka. Predstavuje to pol percenta HDP Slovenska, čo je produkcia celej ekonomiky za takmer dva dni.

Dobrou správou zatiaľ je, že rezort financií nechce najnovšiu dieru vyplniť nejakými celoplošnými daňovo-odvodovými opatreniami. Veľmi zlou správou pre podnikateľov, zamestnancov, ale aj ostatných ľudí poberajúcich v zásade iba sociálne dávky je, že na budúci rok už len takéto "jednoduché" vyplnenie výpadku príjmov stačiť nebude.

Okolo troch percent

"Viem si predstaviť, že tu bude silná politická motivácia, aby sa rozpočet skončil tesne nad hranicou troch percent, čo je stále v súlade s plánom konsolidácie, no nespustí to mechanizmus poklesu sadzby DPH", konštatuje analytik Tatra banky Juraj Valachy. Ak by totiž tohtoročný rozpočtový deficit klesol pod tri percentá, od roku 2015 by musela automaticky klesnúť sadzba DPH z aktuálnych 20 na 19 percent, čo si verejné financie dovoliť nemôžu.

J. Valachy dodáva, že vďaka rôznym jednorazovým opatreniam sa štátu nakoniec napriek odhadovanej diere môže podariť takýto deficit dosiahnuť. No na budúci rok mu však bude chýbať vrátane predchádzajúcej revízie viac ako miliarda eur. "Bez zásahov do sociálnych výdavkov, ktoré tvoria najväčšiu časť rozpočtu, a bez ďalších štrukturálnych reforiem to jednoducho nepôjde", varuje analytik.

Minister P. Kažimír zatiaľ plánuje najnovšiu rozpočtovú dieru vyplniť prísnejším strážením verejných výdavkov vrátane eurofondov, zostrením boja s daňovými únikmi, ale aj jednorazovými opatreniami. Napríklad aktuálnou zmenou správy núdzových štátnych ropných rezerv, čo má tento rok štátnej kase priniesť jednorazovo okolo 300 miliónov eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa