Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová tvrdí, že za posledných desať rokov sa podarilo zo Slovenska vyhnať takmer desaťtisíc sestier, ktoré sa v zahraničí tešia veľkej podpore, úcte a sú považované za špičkové odborníčky. Na Slovensku zostali sestry vo vyššom veku a aj tých je málo. Nechýbajú pritom iba v nemocniciach a ambulanciách, ale napríklad aj v dlhodobej starostlivosti. Komunitné sestry či sestry edukátorky ako v zahraničí nemáme vôbec.

V tom lepšom, pre pacienta bezpečnejšom variante, vedie nedostatok sestier k dočasnému zatváraniu oddelení. Horší scenár je, keď personálne poddimenzované zdravotnícke zariadenia ignorujú realitu. Málo sestier totiž znamená horšiu zdravotnú starostlivosť. Podľa štúdie z prostredia európskych nemocníc v zariadeniach, kde mali nižší počet sestier a s nedostatočným vzdelaním, dochádzalo na chirurgických oddeleniach o tridsať percent častejšie k úmrtiam.

Problémy vidieť

Na Slovensku sú podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia a pediatra z nitrianskej Fakultnej nemocnice Petra Visolajského lekári často svedkami toho, ako starostlivosť o pacienta zlyháva práve pre nedostatok personálu. „Je to naozaj žalostný pohľad, keď pre pacienta spravíte všetko, poskytnete mu najmodernejšiu liečbu a drahé lieky a jediné, čo chýba k tomu, aby sa mal lepšie, je jedna chýbajúca sestra na zmene,“ hovorí.

Poukazuje na to, že slovenská sestra sa musí starať o raz toľko pacientov ako jej kolegyňa v zahraničí. Okrem toho jej často chýba pomocný personál, a tak musí robiť aj prácu za nich. Prezlieka posteľnú bielizeň, čo je úlohou sanitára, alebo umýva riad, aby sa ušetrilo na umývačke. „Zažil som aj to, že sa šetrilo na nádobách na transport stravy, preto ju sestry museli ohrievať priamo na oddelení,“ spomína P. Visolajský.

Nový normatív, staré problémy

Najviac vyťažené sú sestry na oddeleniach zameraných na intenzívnu starostlivosť a na chirurgických, interných či pediatrických oddeleniach. Koľko sestier má byť na jednotlivých pracoviskách, určuje minimálny personálny normatív.

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre ošetrovateľstvo Helena Gondárová-Vyhničková hovorí, že už pred desiatimi rokmi sa upravovali tak, aby sedeli tabuľky a nemuseli sa zatvárať oddelenia. Odvtedy sa situácia vraj len zhoršuje a nič dobré neveští ani

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa