Málo rozvinutých krajín konkuruje Nemecku v otvorenosti ekonomiky. Spolková republika má najotvorenejšie hospodárstvo zo všetkých desiatich najväčších krajín sveta. Tento fakt predurčuje krajinu na to, že stav jej hospodárstva bude do značnej miery závislý od prosperity svetovej ekonomiky. Idea závislosti od svetového rastu vysvetľuje veľa z výkonnosti Nemecka v posledných rokoch, ale naznačuje aj budúce trendy jeho hospodárstva.
Nemecko dobýja svet
Zjednotenie východného a západného Nemecka začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia odštartovalo veľkú zmenu v štruktúre ekonomiky krajiny. Ešte v roku 1993 spolková republika dovážala a vyvážala tovary dokopy iba do výšky 35 percent svojho HDP. O dve dekády sa tento pomer zdvojnásobil.
Nemecko sa otvorilo svetu aj za pomoci vzniku eurozóny v roku 1999. Spoločná menová únia priniesla veľký bezbariérový trh a relatívne nízky kurz nemeckej marky pri vzniku eura poskytol krajine exportnú výhodu. Aetým hlavným faktorom prudkého rastu nemeckého obchodu sa stala globalizácia. Kým po páde železnej opony tvoril globálny obchod 39 percent svetového HDP, v roku 2008 sa tento pomer dostal nad 60 percent HDP. S tým, ako rástol svetový obchod, rástlo aj Nemecko.
Export Nemecka 1/4
Medziročná zmena v percentách, mesačne
Prameň: Federálny rezervný systém
Kým podiel globálneho obchodu na HDP sa zvýšil do finančnej krízy o polovicu, v prípade Nemecka sa zvýšil raz toľko. Zdá sa, že nemecké firmy predpokladali takýto vývoj a dokázali z neho ťažiť. Krajina sa stala bránou medzi východom a západom a jej obchodný model zažíval mimoriadne úspešné obdobie.
Celá Európska únia sa zamerala na podporu medzinárodného obchodu a začala pracovať na ambicióznych obchodných dohodách s celým svetom. Len v poslednom období to dokumentujú obchodné zmluvy s Kanadou, Japonskom či juhoamerickým Mercosurom.
Medzinárodný obchod si vyžaduje kvalitné financovanie. A to mali zabezpečiť nemecké banky. Deutsche Bank, Commerzbank či Dresdner Bank dostali šancu rásť a začiatkom nového milénia sa z nich stali globálne giganty financujúce rozvojové aktivity aj špekulujúce o ďalšom raste svetovej ekonomiky. Akcie Deutsche Bank dosiahli svoje historické maximá na úrovni 112 eur v máji 2007 – v čase, keď globálne finančné trhy zažívali svoj vrchol. Problémy na finančnom trhu v lete tohto roku boli znamením, že po rokoch prudkého rastu prichádzajú problémy.
Problémy neboli dočasné
Keď príde ekonomická recesia, nemusí
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?