V tieni koronakrízy sa Slovensko pripravuje na sčítanie obyvateľov, ktoré sa koná každú dekádu. Novinkou je, že sa bude sčítavať len cez internet či mobilnú aplikáciu od polovice februára do konca marca tohto roka.

Celú akciu organizuje Štatistický úrad SR a samosprávy. Pred sčítaním ľudí prebiehalo už od vlaňajška sčítanie domov a bytov. Sčítanie prinesie cenné informácie o stave spoločnosti, ako napríklad vek populácie, národnostné zloženie či počet obyvateľov v mestách a obciach. Hodnotné dáta získa štát, štatistici, ale aj mestá a obce.

Najmä veľké mestá dúfajú, že sa potvrdí trend urbanizácie a oficiálne stúpne počet ich obyvateľov. Pritom im ide najmä o to, aby sa každý, kto býva v danom meste, k tomu aj priznal v sčítaní. Snažia sa presvedčiť ľudí, aby si prihlásili trvalý pobyt. Na ten sú nadviazané podielové dane. Takže viac Bratislavčanov či Žilinčanov by mohlo priniesť do mestskej pokladnice viac peňazí.

Urbánny geograf Martin Švéda.
Neprehliadnite

Urbánny geograf: Bratislava má našliapnuté stať sa metropolou so 700-tisíc obyvateľmi

Kampaň za prihlásenie k mestu

Bratislava tesne pred sčítaním spustila informačnú kampaň, aby sa doň ľudia aktívne zapojili. Dôvody sú pragmatické. V hlavnom meste reálne býva minimálne pol milióna obyvateľov, ale oficiálne podľa trvalého pobytu je to len 430-tisíc ľudí. Navyše do Bratislavy dochádzajú každý deň desaťtisíce ľudí z okolia. Na to mesto dopláca. Napríklad v doprave či pri podielových daniach.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa