Písal sa rok 2010 a hoci boli predchádzajúce roky pre lotyšskú ekonomiku ťažké, jej firma AMG Eksports dosiahla vrchol. Podľa lotyšskej verejnoprávnej televízie LTV7 mala obrat vo výške 41 miliónov eur.

Čo mala jedna z najbohatších žien Lotyšska spoločné so Slovenskom? To, že bola zapletená do obchodov, ktoré vyšetruje medzinárodný tím. Ich centrom sa stala spoločnosť Tatra Trade Corporation (TTC) prešovského právnika Milana Chovanca. Od roku 2007 približne do roku 2011 vytiahol karuselový reťazec firiem od štátu najmenej 80 miliónov eur na neoprávnenom nadmernom odpočte DPH. Podľa výpovedí M. Chovanca mala jeho aktivity financovať práve bohatá Lotyška.

V priazni politikov

Karusel fiktívne obchodoval s cukrom, drevom či zlatom. Tovar točili len na papieri alebo umelo navyšovali jeho cenu. Využívali pravidlo, že podnikateľ má pri dovoze zaplatiť štátu DPH, a keď zase tovar vyváža do iného štátu Európskej únie, má právo žiadať Slovensko o vrátenie dane. Keď tovar doviezli, zaplatili len malú alebo žiadnu DPH. Potom ho presúvali cez ďalšie firmy, prípadne zvyšovali jeho hodnotu údajným spracovaním. Pri vývoze si napokon uplatnili vratku DPH z vyššej sumy.

Bohatú Lotyšku spojila so slovenskými podvodníkmi „blízka mentalita“

Zdroj: Visitgulbene LV

O M. Chovanca sa polícia zaujímala pre iný trestný čin, za mrežami začal svedčiť a postupne odkryl celú sieť podvodníkov. Podľa neho sa im darilo vďaka priazni úradníkov či policajtov, z údajných kšeftov mali profitovať politici. Vo výpovedi, ktorú má TREND k dispozícii, namočil do kauzy predstaviteľov vládneho Smeru.

M. Chovanec objasnil aj úlohu lotyšskej podnikateľky. Podľa neho mala taktiež priateľov medzi vplyvnými osobami a vo vláde. Ak by sa Chovancove slová potvrdili, svedčili by o tom, že osobné kontakty a politické konexie umožňovali nadnárodné karuselové machinácie s DPH.

Lotyšský a ruský kapitál

Lotyšská televízia LTV7 nedávno v spolupráci s portálom Aktuality.sk priniesla reportáž o Gunite Abole a jej aktivitách na Slovensku. Novinárka Maria Kugel, ktorá sa v Lotyšsku kauzou zaoberá, si všimla, že zisky Abolinej firmy AMG Eksports sa znásobili práve v rokoch, keď na Slovensku naplno bežali daňové podvody.

G. Abola je v Lotyšsku známa podnikateľka, obchoduje s drevom a realitami. Pred šiestimi rokmi ju magazín VIP Lounge zaradil do rebríčka najbohatších žien Lotyšska na jedenáste miesto. Letné sídlo majú manželia Gunita a Andis Abolovci na známom historickom panstve Rankas. Na tomto mieste organizujú koncerty a akcie, na ktorých sa schádza lotyšská smotánka.

Prešovský právnik M. Chovanec vo svojej výpovedi opisuje, ako sa s lotyšským párom zoznámil. Dokopy ich dal obchodník so zlatom Aleksandrs Gulpe. Pôvodom Lotyš vtedy figuroval na Slovensku v spoločnosti AA Gold Company, v súčasnosti je jej jediným spoločníkom firma z Dubaja.

O spolupráci s Abolovcami vypovedal M. Chovanec takto: „V rámci našich obchodov používali kapitál svojich známych z Lotyšska a taktiež ruský. Pričom jediným cieľom ich spolupráce s firmami, ktoré som sprostredkoval, bolo legalizovať nimi zaobstarané financie a pomocou ich firmy, za odplatu pre mňa, legalizovať financie od štátu cez obchody s DPH.“

Bohatú Lotyšku spojila so slovenskými podvodníkmi „blízka mentalita“

„Berieme na seba veľké riziká,“ uviedla v minulosti Gunita Abola o svojom biznise – s drevom. Zdroj: LTV

Známy v lotyšskej vláde

Jedinou podmienkou Lotyšov podľa M. Chovanca bolo, aby si viedol perfektnú administratívu a aby čo najviac poznali reťazec zainteresovaných spoločností. Vo všetkých ostatných veciach mal podľa svojich slov voľnú ruku. Vždy v dohodnutý termín nechal na účte AMG Eksports dohodnutú odplatu vo forme účtovnej marže.

M. Chovanec bol na návšteve v Lotyšsku a Abolovci zase niekoľkokrát na Slovensku. „Poznali aj môjho brata Ivana, ktorý pre nich zabezpečoval prepravné služby,“ uviedol. „Približne od septembra 2007 sme sa s Lotyšmi dohodli, že je zbytočné fyzicky nakupovať tovar a predávať ho do rakúskej firmy, teda tam, kde sme ho predtým nakúpili, riskovať stratu tým, že vás niekto okradne. Odvtedy sme už zlato a platinu nikdy reálne nenakupovali a plnenia, ktoré boli predmetom fakturácií, boli vždy fiktívne,“ opísal.

M. Chovanec tiež poznamenal, že lotyšský pár mal vplyvných známych vo vláde. „Spomínam si na meno Ivas, ktorého financie taktiež využívali v našich obchodoch,“ poznamenal M. Chovanec. Konštatoval, že Abolovci vďaka vládnej spojke vždy vopred vedeli o medzinárodných dožiadaniach našich úradov, ktoré sa týkali ich firmy AMG Eksports.

Meno Ivas v Lotyšsku nie je, je však možné, že ide o preklep. V Chovancovej výpovedi sú viacerí cudzinci zapísaní nesprávne. Foneticky podobné sú lotyšské mená Iva alebo Ivars. Prvé sa v lotyšskej vláde v tom období nevyskytovalo, Ivarsovia boli dvaja – minister vnútra a zdravotníctva.

Vizitka AMG Eksports

Základní CMYK
Základní CMYK

PRAMEŇ: LTV

Úlohu lotyšskej AMG Eksports v slovenských podvodoch potvrdzujú aj rozsudky slovenských súdov

Rozsudky potvrdzujú výpoveď

TREND oslovil aj G. Abolu. Na mailom zaslané otázky do uzávierky neodpovedala. Pre lotyšskú televíziu reagovala, že

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa