Pre niekoho sú hodinky symbolom prestíže a úspechu, pre iného praktickým doplnkom outfitu. Niekto ich nosí ako spomienku, sú súčasťou dedičstva po rodičoch či prarodičoch, veľa ľudí, naopak, nedá dopustiť na inteligentné funkcie chytrých hodiniek. Hoci naša výprava naprieč hodinárskym svetom z čitateľa odborníka nespraví, dovolí mu nahliadnuť pod pokrývku odboru, ktorý za ostatných desať rokov zažil obrovský boom.
Väčšina z nás nosí hodinky od detstva. Tí skôr narodení mávali mechanické. Museli ich každý deň naťahovať a pred telocvikom si ich dávať z ruky poctivo dolu. V sedemdesiatych rokoch boli dostupné detské hodinky čajky pôvodom zo Sovietskeho zväzu či východonemecké ruhly.
Československý hodinársky závod Elton začal v roku 1978 vyrábať dnes už ikonický model hodiniek Prim s formulou na číselníku. Generácia Husákových detí zažila nástup digitálok. Šťastlivci zo zámožnejších rodín ich nosili už na základnej škole, ostatní sa ich dočkali až na strednej – mohli si ich zaobstarať napríklad za letnú brigádu.
Súčasných tínedžerov rozdiel medzi analógovým a digitálnym zobrazením času netrápi. Veľa ich totiž vlastní chytré hodinky, ktorých LCD displej môže mať podobu tradičného číselníka s ručičkami alebo údaje s dominujúcimi číslicami.
Primky sú stále fenomén
Na konci 40. rokov minulého storočia dosahoval predaj hodiniek v Československu štvrť milióna kusov ročne a hlad po náramkových časomierach stúpal. Štátny závod Chronotechna, založený v roku 1949 v Novom Měste nad Metují, dostal neľahkú úlohu – pokryť spotrebu hodiniek.
Modely zo Švajčiarska, ktoré sa k nám predtým dovážali,
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?