Rovnaké je to aj pri nepríjemných neočakávaných udalostiach, keď zmierniť následky dokáže poistné plnenie. Lenže aj na poistenie treba myslieť včas. Práve tu vzniká priestor pre kvalitných finančných sprostredkovateľov. Už pár rokov sú pre nich vstupnou bránou ku klientovi najmä hypotéky. Je to jedna z mála finančných služieb, kde klient pocíti úžitok okamžite.
Pri úveroch na bývanie je úloha finančných sprostredkovateľov čoraz silnejšia. Podľa analýzy Národnej banky Slovenska (NBS) v prvom kvartáli minulého roka priniesli bankám 46 percent objemu obchodov a na konci roka až 56 percent. Priemer však nedostatočne vystihuje situáciu v jednotlivých bankách. Kým jedna z nich mala len 13 percent úverov od externých sietí, iná až 78 percent.
V správe NBS za minulý rok nájdeme potvrdenie, že sprostredkovatelia ešte majú klientov čo učiť. Veď až 76 percent všetkých nových úverov majú štyri veľké banky, a to aj napriek tomu, že poskytovali úvery za najvyššie priemerné úrokové sadzby.
V súvislosti s hypotekárnym boomom sa hovorí o nezastupiteľnej úlohe poslanca Miroslava Beblavého. Vďaka jeho návrhu obmedzili poslanci poplatok za predčasné splatenie hypotéky na jedno percento a prakticky tak umožnili refinancovať hypotéku kedykoľvek. Ak to dovolí cena peňazí a ochota bánk bojovať o klienta. Bez aktívnej účasti sprostredkovateľov by však veľa Slovákov o možnosti výhodne refinancovať úver ani nevedelo.
Dominujú hypotéky
„Najsilnejšie rozhýbal trh v tomto roku jednoznačne zákon o úveroch na bývanie, ktorý bude mať vplyv na obchod predovšetkým pri úveroch a rizikovom životnom poistení,“ tvrdí Jaroslav Vonkomer, predseda predstavenstva OVB Allfinanz Slovensko.
„Nový zákon pri súčasnej situácii nízkych úrokových sadzieb umožňuje mnohým klientom získať výhodnejšie podmienky na existujúcich úveroch, to znamená lepšiu úrokovú sadzbu a tým nižšiu splátku úveru. V princípe sú dve cesty, ako to dosiahnuť – refinancovanie novým výhodnejším úverom alebo dohodnutie lepších podmienok s pôvodnou bankou. Osobne si myslím, že pre klienta, pokiaľ je to možné, je druhá cesta jednoduchšia a časovo menej náročná.“
Aj generálny riaditeľ Broker Consulting Július Rusňák súhlasí, že sprostredkovateľský sektor bude najvýraznejšie ovplyvňovať práve „stále rastúci hypotekárny biznis, navyše podporený klesajúcimi úrokovými sadzbami a legislatívnou zmenou súvisiacou s refinancovaním“.
Zároveň sa omnoho výraznejšie sprostredkovatelia budú orientovať na kapitálový trh. „Hlavne jednorazové a pravidelné sporenie do podielových fondov. V tejto oblasti stále dominujú bankové pobočkové siete. Preto je tam priestor na výraznejšie presadenie sa finančných sprostredkovateľov, ktorí dokážu klientom priniesť komplexnejšiu ponuku a kvalitnejšiu službu.“
Komplexná finančná služba klientovi šetrí čas aj peniaze, a to bez nutnosti navštevovať jednotlivé finančné inštitúcie
Hypotéky spomína aj výkonný riaditeľ spoločnosti Winners Group Andrej Deďo. „Ukazuje sa, že banky sú dnes oveľa aktívnejšie pri ochrane svojho portfólia. Úlohou sprostredkovateľa teda zostáva pomôcť klientovi zorientovať sa v aktuálnej situácii na trhu a získať pre neho lepšiu úrokovú sadzbu aj za predpokladu, že nebude meniť svoju banku.“
Dodáva, že čoraz významnejšou sa stáva téma tvorby rezerv a kvalitných investičných portfólií. „Najmä pre prípad pravdepodobného zvyšovania sadzieb v budúcnosti, ale aj s cieľom vytvárania majetku na zabezpečenie si kvalitného dôchodku. Štát nebude zvládať nápor na sociálny systém a práve táto téma by už dnes mala byť tou nosnou v komunikácii s klientom.“
Samostatní, viazaní a podriadení
- Zákon z roku 2009 definoval niekoľko profesií medzi klientom a finančnými službami. Líšia sa zodpovednosťou aj spôsobom odmeňovania.
- Zamestnanec finančnej inštitúcie: Je to klasický pobočkový pracovník banky alebo poisťovne a má uzatvorený pracovný pomer. Aj preto nemusí byť zapísaný v registri NBS.
- Viazaný finančný agent: Niektoré banky, ale predovšetkým poisťovne využívajú na výhradné sprostredkovanie svojich služieb živnostníkov. Na rozdiel od vyššie spomenutých zamestnancov už musia byť registrovaní. Ponúkajú iba služby svojej materskej inštitúcie.
- S amostatný finančný agent: Označujú sa aj ako nezávislí sprostredkovatelia, keďže v ponuke majú produkty mnohých bánk a poisťovní. Môže ísť o firmy alebo jednotlivcov. Spravidla organizačne zastrešujú biznis pre svoju podriadenú sieť.
- Podriadený finančný agent: Sú to jedinci pracujúci pre samostatného finančného agenta. Zmluvy s bankami a výkazy pre regulátora zabezpečujú samostatní agenti a podriadení agenti sa starajú o klie nta.
- Finančný poradca: Všetky doteraz vymenované pozície sú platené provízne od finančných inštitúcií. Iba finanční poradcovia nesmú brať provízie a platí ich priamo klient. To by malo garantovať ešte väčšiu mieru nezávislosti ako v prípade nezávislých sprostredkovateľov. Keďže však Slováci nechcú platiť za služby finančných odborníkov, toto povolanie na Slovensku prakticky neexistuje.
- Hoci je banka podľa tohto zákona finančnou inštitúciou, zároveň môže byť viazaným alebo samostatným agentom pre poisťovňu. V prvom prípade predáva len produkty jednej značky, v ďalšom môže mať v ponuke služby rôznych poisťovní.
Pavel Smetana, člen predstavenstva Universal maklérskeho domu, dodáva, že ďalším významným vplyvom na trhu bude pokračujúca centralizácia. Na tú pôsobia podľa neho dva najdôležitejšie faktory.
„Digitalizácia sprostredkovateľského obchodu – tak na strane sprostredkovateľov, ako aj na strane finančných inštitúcií. Ešte minulý rok bolo potrebné presviedčať
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?