Trvalo takmer celú dekádu, kým sa slovenský informatik Peter Dostál prepracoval množstvom významných pozícií vo svetových firmách, aby nakoniec prišiel na to, že najväčší potenciál, kde zúročiť svoje know-how, nájde na Slovensku. Vďaka nápadu dodávať špeciálne komunikačné zariadenia pre armádu rozbehol v trojizbovom bratislavskom byte úspešnú spoločnosť Aliter Technologies. V čase, keď firma generuje miliónové zisky a tržby, si uvedomil, že nadišla chvíľa viac sa stiahnuť z výkonného vedenia. TRENDU poskytol rozhovor v neprívetivom období ruskej agresie, na ktorú má jasný názor.
- V rozhovore sa dočítate
- Čo si myslí o súčasnom vojnovom konflikte
- Ako funguje armádny biznis vo svete
- Aké technológie budú dominovať v ďalšej dekáde
- Ktoré nové produkty vyvíja Aliter Technologies
- Prečo sa zakladateľ firmy sťahuje z jej vedenia
- Ako podnikateľ Peter Dostál rozbiehal kariéru v Kanade
Ako vnímate súčasný vojnový konflikt?
Vnímam ho ako ničím nevyprovokovaný útok na zvrchovanú krajinu. Navyše zo strany Ruska to bol strategicky veľmi nesprávny krok. Rusko pred rokmi síce pomerne rýchlo obsadilo a ovládlo Krym, preto sa dá predpokladať, že podobný scenár očakávali aj pri obsadení celej Ukrajiny. Rusi boli zvyknutí na bleskové akcie, ale v tomto prípade im to nevyšlo. Napriek asymetrii v sile a výzbroji, Ukrajina je obrovská krajina a bola dobre pripravená. Aj preto ťažko predpovedať výsledok konfliktu. Predpokladám, že situácia sa bude časom zhoršovať. Dnes je však už zrejmé, že v ľuďoch zostane nevraživosť voči Rusom. Zdá sa, že Vladimír Putin už pochopil realitu a dnes hľadá spôsob ako si zachovať tvár, aby výsledok konfliktu vedel odprezentovať ako víťazstvo.
Čo to môže znamenať z biznisového hľadiska?
Musíme to všetko vnímať v kontexte negatívnych dopadov, ktoré sa udiali v ostatnom čase. Dva roky pandémie, pretrvávajúci nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a vysoká inflácia či rastúce ceny komodít. Niekto môže predpokladať, že na IT a technologický sektor to nemá dopad, ale treba si uvedomiť, že všetky naše zariadenia sú vyrobené z hliníka, a preto aj nám rastú náklady na vstupy. Aj nás sa dotkla kríza čipov, neustále zdražovanie a predlžovanie dodacích lehôt na akékoľvek súčiastky. Tým pádom sme ani neboli schopní plniť všetky záväzky voči niektorým partnerom a dokonca sme museli odstúpiť od niektorých kontraktov.
Do toho ešte prišla vojna.
Áno, je to kombinácia mnohých negatívnych faktorov, hoci niekto si môže myslieť, že v sektore obranných a bezpečnostných technológií to dnes môže byť výhoda. Ale musíte si uvedomiť, že tiež nedokážeme zo dňa na deň strojnásobiť kapacity a takisto nedokážeme zo dňa na deň vyvinúť nové zariadenie, ktoré by sa práve mohlo použiť.
Novú perspektívu ale vnímate.
Pokiaľ tento vývoj bude do budúcna znamenať, že sa bude pravidelne, systematicky, a tiež zmysluplne investovať do bezpečnosti, tak to z dlhodobého hľadiska môže byť pre nás výhoda. Naopak, z toho krátkodobého konkrétne výhody nevidím. Treba si uvedomiť, že my nevyrábame na sklad. To znamená, že všetka naša výroba je alokovaná pre konkrétne zákazky. Napriek tomu sme boli veľmi hrdí na to, že od štyroch do ôsmich týždňov vieme z nášho portfólia vyrobiť a dodať všetko. Bohužiaľ, dnes to už nie je pravda, pretože keď nám súčiastky dnes dodajú o pol roka neskôr, posúva sa všetko ostatné. To je problém, pretože prevažná časť zákazníkov plánuje v rámci kalendárneho roka, a tým pádom, keď získame objednávku v druhej polovici roka, my už nie sme schopní ju zrealizovať.
Očakávate preto ešte ďalšie zhoršenie po prepade v roku 2020?
V roku 2021 sme dokonca mali ešte výraznejší prepad, pretože sme v tom období mali väčšinu tržieb práve zo servisných kontraktov, teda vecí, ktoré sme zazmluvnili ešte v minulosti. A to je jedno, či ide o slovenskú štátnu správu alebo o zahraničné štátne správy, veľké zbrojárske spoločnosti a nadnárodné organizácie, ako je NCIA (Komunikačná a informačná agentúra NATO – pozn. TRENDU), čo je jeden z našich najväčších zákazníkov. Všade sa výrazným spôsobom spomalili projekty. Buď sa posunuli termíny na dodávky alebo sa vôbec nezačalo objednávať. Napríklad sme podpísali 30-miliónový kontrakt v NATO, ktorý sa mal realizovať v priebehu troch rokov a v rámci prvého roka sa vyčerpali len tri milióny. Pričom som očakával, že sa stihne vyčerpať 30 až 40 percent. Ale nepredpokladám už ďalší prepad tržieb, naopak tento rok by sa nám malo podariť, práve vďaka tomu, že sa dokončujú niektoré projekty, nahradiť výpadok z minulého roka.
Do budúcna to vidíte svetlejšie?
Áno, aj keď v skutočnosti sa tento biznis ďalej komplikuje. Narušené sú dodávateľské reťazce, je väčší problém dostať úver. Toto sa, predpokladám v kontexte krízy na Ukrajine, zmení. Pred krízou sme si všimli istý negatívny trend vo finančnom sektore, keď banky vnímajú spoločnosti, ktoré pôsobia v obranno-bezpečnostnom priemysle, ako spoločensky menej zodpovedné, než sú napríklad zelené energie a zhoršujú týmto spoločnostiam prístup k úverom.
To je zvláštne vzhľadom na to, tento typ firiem má pomerne istý cashflow a financovanie, keďže sú viazané aj na štátne zákazky.
Naopak, bankám sa dokonca znižovali ratingy pokiaľ dávali úvery takým firmám ako sme my. Aj z tohto dôvodu sa dnes snažíme stále viac prezentovať ako technologická spoločnosť, než firma pôsobiaca v obrannom priemysle. Dúfam, že sa to zmení, pretože síce môžete mať veľké armádne zákazky, ale kým skutočne prídu platby, trvá to často veľmi dlho a je potrebné celý projekt prefinancovať. Hoci firma trvalo rastie a potvrdzuje čísla z predchádzajúcich rokov, zabezpečiť úvery vieme iba cez zákazky. Nevieme sa oprieť ani o nejaký veľký majetok, ten je v našich technológiách a zariadeniach. A to je dnes problém aj iných firiem. Dostávame úvery vo výške zhruba desať percent tržieb z predchádzajúceho roka. V období, keď klesajú tržby kvôli už spomínaným negatívnym dopadom, je to ďalší problém. Navyše my nepotrebujeme úvery iba na prefinancovanie pracovného kapitálu či nákup tovaru. Keď ideme do verejných obstarávaní v zahraničí, požadujú sa bankové zábezpeky potvrdené zahraničnými bankami a tak z časového hľadiska je pre nás jednoduchšie poslať hotovosť. Dnes sú zatiaľ peniaze lacné, ale ak sa bude požičiavať napríklad za desať percent, takýto systém prehodnotíme a otvoríme si účty v zahraničných bankách.