Bitcoin, tak ako každá vášnivá téma, polarizuje svet. Časť ľudí bude tvrdiť, že bitcoin je nepraktický a jeho rast je iba bublinou či dokonca Ponziho schémou. Ďalšia časť verí, že práve bitcoin je aktívum, ktoré položí na lopatky tradičný finančný svet a stane sa náhradou peňazí. Oba názory majú svoje ratio, no ako to tradične býva, pravda je niekde uprostred.
Bitcoin za viac ako desať rokov existencie dokázal, že má svoje opodstatnenie aj nespochybniteľnú atraktivitu. Finančný svet sotva očakával, že po prasknutí bitcoinovej bubliny z roku 2017 už o tri roky neskôr dosiahne trojnásobne vyššiu hodnotu. Zďaleka však nejde iba o jeho cenu. Bitcoin sa stal najmä inšpiráciou a prelomovou inováciou v mnohých oblastiach.
Prevratný blockchain
Hlavnou technologickou novinkou je blockchain. Ako decentralizovaný denník transakcií, aktualizujúci sa v reálnom čase, ho takmer nemožno zmeniť, heknúť alebo inak upraviť. Blockchain sa stal základom jednoduchého a bezpečného sledovania histórie dodávok niektorých komodít ako diamantov, prepravy tovaru reťazcami ako FedEx, ale aj finančných transakcií veľkých bánk. Minulý týždeň aj Európska investičná banka prvýkrát v histórii emitovala dlhopisy cez blockchain.
Blockchain je iba jedna z prevratných noviniek, ktoré so sebou priniesol bitcoin. Finančným svetom otriasla jeho schopnosť realizovať platbu takmer v reálnom čase, a to bez pomoci akéhokoľvek sprostredkovateľa. Cez bitcoin je možné poslať peniaze na druhú stranu zemegule v priebehu niekoľkých minút, a to bezplatne. Globálny platobný finančný systém by sa pri využití tejto technológie mohol stať redundantným. Ľudia by si už kvôli peňažným prevodom nepotrebovali vytvárať bankový účet alebo platiť poplatky platobným spoločnostiam. Keby sa použitie bitcoinu rozšírilo dostatočne, historizmom by sa mohli časom stať aj tradičné peniaze.
Volatilita bitcoinu
Bitcoin sa stal takým konceptuálne zaujímavým prvkom, že pre mnohých sa táto kryptomena zmenila na investíciu. Ďalšiu atraktivitu získala limitovaným množstvom budúcich bitcoinov v obehu, čo sa stalo protikladom všetkých doteraz používaných mien, ktorých objem sa zvyšuje prakticky na dennodennej báze. Práve vysoký potenciál bitcoinu ako investície a digitálneho zlata mal na jeho hodnotu najväčší vplyv. Nasledovalo niekoľko mánií a prasknutie bubliny len na to, aby sa o zopár rokov neskôr našli noví investori, ktorí dodajú bitcoinu ďalšie palivo na tvorbu novej bubliny.
Prelomové technológie sa v histórii často spájali s mániami a bublinami. Bitcoin, keďže ide zároveň o finančné aktívum, je však v niečom špecifický. Tým, že jeho hodnota sa ukázala ako extrémne nestála, táto volatilita zničila jeho funkciu peňazí a platidla. Prakticky nikto, vyjmúc nelegálne aktivity, nemá záujem bitcoinom platiť. Každý, kto bitcoinom kedy zaplatil, ľutuje, že to spravil. Keby minuté bitcoiny držal, mal by pri ich súčasných rekordných úrovniach násobne viac prostriedkov. Bitcoin preto ako forma peňazí objektívne zlyhal. Ostala z neho prakticky iba veľká špekulácia.
Vzniká konkurencia
Obrovské úspechy, ale aj zlyhania spôsobili, že bitcoinu začala vznikať silná konkurencia. Snahou bolo priniesť určité vylepšenia alebo zjednodušenia jeho fungovania. Čoskoro sa objavili napríklad stablecoiny, ktoré mali za cieľ vyplniť medzeru v rýchlom, lacnom a bezpečnom prevode peňazí. Vznikol tether, ktorý je nadviazaný na americký dolár v pomere 1 : 1. Jeho hodnota je preto stabilná a môže zabezpečovať funkciu rýchleho platobného prostriedku po celom svete. Na prevody dolára už nie sú potrebné banky. Prevod je rýchly a zadarmo. Jedinou otázkou ostáva, či je držba tetherov aj dlhodobo bezpečná, keďže finančná regulácia kryptomien je nízka. Práve krachy kryptobúrz v Turecku z konca marca sú pripomenutím, že kryptosektor je príliš mladý na to, aby získal štatút dôveryhodnosti. História hovorí, že môže trvať až dekády, kým sa vytvorí stabilná finančná infra-
štruktúra. Medzitým mnohé inštitúcie prejdú krachmi a podvodmi. Veľké peniaze boli vždy pre mnohých ľudí až príliš lákavým kúskom. Ak je svet svedkom občasných krachov tradičných finančných inštitúcií, čo potom tie novátorské?
Digitálny
jüan a platobný systém
Čína potrebuje diverzifikovať svoj platobný systém mimo
systému SWIFT. Digitálny jüan sa na to môže stať užitočným nástrojom.
Logika je jednoduchá: ak chce nejaká firma pôsobiť na čínskom trhu
a mať prístup k objemu 1,4 miliardy zákazníkov, musí akceptovať
ako platobný prostriedok e-peňaženku. Digitálny jüan by sa tak mohol stať
prostriedkom medzinárodných transakcií nezávislých od existujúcich
platobných systémov. Ak však bude mať nejaká firma, ako napríklad Hennes
& Mauritz AB, problém s dodržiavaním ľudských práv v Číne,
vláde ju stačí odstrániť z platobnej jüanovej aplikácie.
Čína útočí
Keď v roku 2009 bitcoin vznikol, okrem niekoľkých nadšencov sa naň väčšina finančných inštitúcií pozerala so skepsou. Vlády a centrálne banky neboli výnimkou. Počúvala prakticky iba Čína. Najväčšou slabosťou ázijskej veľmoci je totiž globálny finančný systém. Plne ho ovláda americká vláda, ktorá cez sieť medzinárodných bánk a systém platieb SWIFT rozhoduje prakticky o každej transakcii. V prípade potreby, ako sa to ukazuje pri medzinárodných sankciách, má možnosť vypnúť zo systému kohokoľvek. Washington má moc zastaviť tok peňazí ktorémukoľvek subjektu či ktorejkoľvek krajine.
Volatilita bitcoinu zničila jeho funkciu peňazí a platidla
Nedávne sankcie proti čínskemu technologickému gigantu Huawei ukázali, že ani samotná Čína s tým nič nespraví. Dokonca aj domáce štátne banky sa sankciám musia podvoliť. Pre Peking ide o dlhodobo neakceptovateľnú pozíciu. Práve preto sa Čína stala prvou krajinou na svete, ktorá sa začala už v roku 2014 pozerať na možnosť vytvoriť vlastnú digitálnu menu. Bitcoin bol obrovská inšpirácia. Výsledok sa dostavil už v minulom roku, keď krajina spustila prvé pilotné projekty s využitím platieb cez svoju digitálnu menu e-jüan.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?