Zdroj: Archiv Juraja Jančiho
Firemných podvodov stále pribúda, ale vinníkov sa nedarí dostať pred súd. Prečo?
Okrem základnej podstaty trestného činu – obohatiť sa je tu aj snaha pôvodných vlastníkov zbaviť sa zadlžených spoločností. Trestný zákonník charakterizuje viaceré trestné činy, ktoré sú spojené s obchodným stykom, a to podvod, neoprávnené obohatenie, podvodný úpadok a zavinený úpadok. Podľa závažnosti konania a rozsahu škody hrozí vinníkom trest odňatia slobody od dvoch do 10 rokov.
No je fakt, že chýba spoločenský motív stíhať takýchto previnilcov. Podľa najnovších správ EÚ plánuje vytvoriť európsku prokuratúru, ktorá by sa mala špecializovať práve na tento druh trestných činov. Hádam sa niečo zmení. Hoci sa už podľa Trestného zákona dá trestať za podvod aj firmu, nielen konateľov, problém je stále aj s postihom fyzickej osoby ako konateľa.
Dokazovanie vyžaduje hlboké znalosti z finančných analýz a sú potrebné aj iné podklady na dokazovanie. Vždy odporúčam firmám monitoring odberateľov v rámci poistných produktov, respektíve zakúpenie obchodných informácií, keďže poisťovňa dokáže podvodné firmy vo väčšine prípadov odhaliť. Pravidelne pre klientov monitorujeme a preverujeme firmy. Máme interne vypracovaný aj detekčný plán, ako odhaľovať podvodníkov.
Kedysi sa na firemné podvody využívali najmä biele kone. Ako je to teraz?
Sme už inde. Biele kone boli ľudia na okraji spoločnosti – bezdomovci, narkomani, alkoholici a podobne. Na nich sa prepísali firmy, ktoré chceli podvodníci „upratať“ alebo ktoré mali slúžiť na ekonomickú trestnú činnosť. To, ako takéto firmy a ich štatutári končili, vieme.
V súčasnosti je druh a rozsah podvodných konaní širší a sofistikovanejší. Často ide o
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?