Rozhovor medzi Igorom Matovičom a Radoslavom Procházkom, ktorý sa uskutočnil vo februári 2014 a bol kompletne zverejnený minulý týždeň, výstižne komentoval šéfredaktor Denníka N: Ak si uvedomíme, že Matovič a Procházka sú dlhodobo na čele neficovskej alternatívy, vzniká oprávnene pocit, že sme všetci nahratí.

Kto si pozorne vypočul alebo prečítal záznam ich „rokovania“, nemá pochybnosti, že R. Procházka pristúpil na takú platbu za inzerciu v Matovičovom periodiku, o ktorej vedel, že nie je v súlade so zákonom. Aj keď na podnikateľa Matoviča nenaliehal, aby mohol za časť inzercie platiť na drevo, čiže bez DPH, a viackrát zopakoval, že ak by z toho malo vzniknúť predsedovi OĽaNO akékoľvek nepohodlie, tak zaplatí aj DPH, faktom je, že prejavil ochotu porušiť zákon: „Vieš, že bol by som radšej, keby som to nemusel platiť, to je jasné... Jak s tým nemáš ty problém. Lebo pri takom objeme to proste nemá kto ako odkontrolovať.“

Pre malé slovenské pomery je príznačné, že prezidentský kandidát bol ochotný porušiť zákon, aby ušetril zanedbateľnú sumu, ktorej výšku I. Matovič v rozhovore priamo spomenul: „Dépeháčka tam je nejakých 2 800 eur asi z toho.“

Zdá sa, že to môže byť najdrahších 2 800 eur v dejinách slovenskej politiky. Zakladateľ strany Sieť pre ne utrpel ťažkú ujmu na svojej dôveryhodnosti. Ak bol ochotný porušiť zákon pre tak málo peňazí, bude mať zábrany, keď pôjde o oveľa väčšiu sumu? Ochota porušiť zákon už pripravila veľa ľudí o kariéru – v krajinách, ktoré majú aspoň elementárnu politickú kultúru.

Slovensko ňou zjavne nie je, čo je zrejmé aj v prípade I. Matoviča. Svojho politického konkurenta chcel zničiť odhalením, že sa nedržal zákona. No pritom on sám sa vystavil do podozrenia, že porušil Trestný zákon (TZ) i ústavný zákon o konflikte záujmov.

Bieda neficovskej alternatívy

Zdroj: ilustrácia - Danglár

<strong>Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška</strong>

Podľa paragrafu 377 TZ je trestné „porušenie dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy“. I. Matovič nielen zachytil, ale aj sprístupnil časť záznamu neverejne vyslovených slov svojho dôverčivého partnera. A nielen to. Hoci ústavný zákon hovorí, že „verejný funkcionár nesmie podnikať“, kompletný záznam ich rozhovoru dokazuje, že poslanec Matovič podniká, lebo vyvíja aktivitu na dosiahnutie podnikových cieľov firmy regionPRESS, s.r.o.

Niektorí analytici o Slovensku tvrdia, že v stave núdze je schopné vypnúť sa k sebazáchovnému výkonu. Za viac ako tri roky druhej vlády Roberta Fica však krajina nevyprodukovala nič, čo môže mať sebazáchovný charakter a účinok. To nie je len svedectvo o Procházkovi a Matovičovi, ale aj o nás ostatných.

Autor pracuje v nadácii Zastavme korupciu.