Pôvodne očakávaný súboj o post amerického prezidenta, ktorý mal byť opakovaním volieb spred štyroch rokov, si veľká časť občanov Spojených štátov nepriala. To, že sa proti sebe aj po štyroch rokoch má znova postaviť bývalý americký prezident Donald Trump a súčasná hlava Spojených štátov Joe Biden, bralo mnoho Američanov ako zlyhanie americkej demokracie. A takisto systému amerických primárok aj rozdelenia moci v Spojených štátoch medzi dve dominantné strany – republikánov a demokratov. Stačil však jeden júlový týždeň a všetko je úplne inak. V nedeľu 14. júla sa na volebnom mítingu D. Trumpa v Pensylvánii, ktorá je pre prezidentské voľby v USA jedným z rozhodujúcich štátov, kde sa láme výsledok hlasovania, ozvalo niekoľko výstrelov. Skrvavený D. Trump padol k zemi. Ale po niekoľkých sekundách znova vstal a gesto so vztýčenou päsťou obletelo Spojené štáty a celý svet.

D. Trump práve prežil pokus o atentát, keď ho od istej smrti delilo doslova pár centimetrov. Atentátnik, ktorým bol dvadsaťročný Thomas Matthew Crooks z Bethel Parku, obce ležiacej na predmestí Pittsburghu, bol paradoxne od septembra 2021 registrovaným voličom Republikánskej strany. Strieľal zo strechy vzdialenej 130 metrov a po niekoľkých výstreloch, ktoré zabili jedného človeka a ďalších dvoch vážne zranili, ho zastrelil ostreľovač tajnej služby, ktorá strážila Trumpov míting.

„Okamžite som spoznal, že niečo nie je v poriadku, pretože som počul svištivý zvuk, výstrely a okamžite som ucítil, ako mi guľka pretrhla kožu. Je neuveriteľné, že sa taký čin môže stať v našej krajine,“ opísal D. Trump na sieti Truth Social. Po niekoľkých minútach ho bezpečnostné zložky odviezli do nemocnice, kde mu však iba prelepili prestrelené ucho a prepustili ho.

Boh na správnej strane

Na nejaké liečenie nebol čas, pretože D. Trumpa v najbližších dňoch čakal kľúčový moment v kampani – republikánsky konvent, kde mal byť ako nakoniec jediný kandidát demonštratívne potvrdený na boj o Biely dom. Zázračná záchrana tak vliala energiu nielen do samotného exprezidenta, ale aj do predvolebnej šou, ktorá odštartuje hlavnú časť predvolebnej kampane. Jej predpremiéru, debatu so súčasným demokratickým prezidentom J. Bidenom v televízii CNN, už pritom D. Trump dokázal predovšetkým svojou energiou jednoznačne vyhrať. „Polovicu mojej kariéry ma ľudia kritizovali za to, že som bol v politike najmladší, bol som druhým najmladším zvoleným senátorom vôbec. A teraz som najstarší. Tento chlap [D. Trump – pozn. TRENDU] je o tri roky mladší a oveľa menej kompetentný,“ snažil sa v CNN odvrátiť poznámky o svojom veku 81-ročný J. Biden. Lenže bolo to málo platné, hoci D. Trump v debate CNN pri svojich odpovediach klamal a zavádzal, ticho hovoriaci J. Biden oproti nemu vyzeral ako starček.

Republikánsky kandidát debatu, ktorú pritom demokrati plánovali ako moment, ktorý naštartuje Bidenovu kampaň, podľa prieskumov verejnej mienky jednoznačne vyhral. A zdalo sa, že doteraz vyrovnaný súboj medzi J. Bidenom a D. Trumpom sa začína kloniť na stranu exprezidenta. Predovšetkým v nerozhodných štátoch, ktoré sú v systéme amerických prezidentských volieb rozhodujúce, sa Trumpov náskok zvýšil prinajmenšom na niekoľko percentuálnych bodov. Na republikánsky zjazd prišiel D. Trump v pozícii dvojnásobného triumfátora – jednak nad svojím demokratickým súperom, ale aj nad osudom v podobe atentátnikovej strely, ktorá ho tak tesne minula. Prežitá skúsenosť, keď doslova prežil vlastnú smrť, dala jeho prejavu na republikánskom volebnom zhromaždení obrovský náboj. „Dnes večer som tu nemal byť,“ povedal D. Trump pred úplne zaplnenou zjazdovou sálou. Tisíce ľudí boli v tej chvíli úplne ticho a doslova mu viseli na perách. „Všade tiekla krv, ale v istom zmysle som sa cítil bezpečne, pretože som mal na svojej strane Boha,“ vyhlásil D. Trump. Rovnako ako celý týždeň mu na pravom uchu zakrýval zranenie veľký biely obväz, ktorý si nie-ktorí delegáti nalepili na ucho ako prejav podpory D. Trumpa.

Tvrdý viceprezident

„Rozpory a rozdelenie našej spoločnosti treba liečiť. Len ich vyliečme rýchlo. Nás Američanov spája jeden osud a jeden údel. Spoločne povstaneme alebo padneme,“ vyhlásil v prejave zmierlivo D. Trump. „Kandidujem za prezidenta celej Ameriky, nie polovice Ameriky, pretože zvíťaziť len pre polovicu Ameriky nie je žiadne víťazstvo,“ uviedol v nezvyčajnom tóne exprezident, ktorý pritom nikdy neuznal svoju prehru v minulých voľbách.

To napokon zopakoval v ďalšej časti prejavu, v ktorej to už bol starý známy konfrontačný D. Trump, ktorý obvinil demokratov a J. Bidena nielen z toho, že mu ukradli víťazstvo vo voľbách, ale aj z hospodárskej katastrofy USA, vraj nekontrolovateľného prílivu migrantov a zároveň z toho, že Washington dopustil rozpútanie krvavých vojen. „Dokázal by som zastaviť vojny jediným telefonátom,“ vyhlásil D. Trump. A v podobnom duchu „MAGA“, čo je anglická skratka Trumpovho hesla „Urobíme Ameriku znovu veľkou“, bol hotový s reštartovaním americkej ekonomiky aj migráciou. Sľúbil dostavať múr na južnej hranici Spojených štátov, ktorý ako prezident zvládol postaviť len sčasti. Aj Trumpovi priaznivci medzi komentátormi priznávajú, že v jeho prejave neboli skoro žiadne konkrétne návrhy, ale vyzdvihovali predovšetkým energiu, ktorá z neho priam sálala, a nádej na lepšie zajtrajšky, ktorú D. Trump dokázal vo svojich poslucháčoch vyvolať.

To, že sa D. Trump chystá vládnuť ešte tvrdšie než vo svojom prvom období, po ktorom proti J. Bidenovi funkciu pred štyrmi rokmi neobhájil, ukázal aj výberom viceprezidenta. Počas Trumpovho prvého funkčného obdobia veľmi seriózny viceprezident Mike Pence žehlil prezidentove prešľapy. V rozhodujúcej chvíli, keď dav demonštrantov rozvášnený D. Trumpom 6. januára 2021 zaútočil na Kapitol, aby zabránil potvrdeniu výsledku volieb, sa M. Pence postavil proti davu a proti prezidentovi na stranu demokracie. „Možno si zaslúžil byť obesený,“ vyhlásil o ňom neskôr D. Trump.

Preto D. Trump, ktorý už Republikánsku stranu úplne ovládol, tentoraz siahol po viceprezidentovi do skupiny tých, ktorí budú k dedičstvu po demokratoch ešte tvrdší, než je on sám. Tridsaťdeväťročný senátor a milionár James David Vance pochádza z vrstvy, ktorú v Spojených štátoch nazývajú „biela chudoba“. Jeho matka sa narodila maloletým rodičom a bola alkoholička a narkomanka. Pozoruhodné je, že aj nominovaný viceprezident Vance v minulosti D. Trumpa kritizoval a dokonca ho nazval idiotom a americkým Hitlerom. Tento senátor za Ohio desí predovšetkým Európu svojím odmietaním vojenskej pomoci Ukrajine a výzvami, aby USA súhlasili s odstúpením časti ukrajinského územia výmenou za mier s Ruskom. Celý nominačný zjazd republikánov bol
podľa amerických komentátorov obrovskou a skvelou šou, v ktorej jednu z hlavných rolí hrali tri generácie Trumpovej rodiny, ktoré priamo na zjazd prišli manžela, otca i deduška podporiť. Energiou nabitý zjazd republikánov sa odrazil na preferenciách a D. Trump tak získal nebývalý náskok pred J. Bidenom.

Joe to zabalil

Lenže od atentátu neubehol ani týždeň a na D. Trumpa i Spojené štáty čakal ďalší obrovský šok. Prezident Biden oznámil, že nebude znova kandidovať a odstupuje z kampane. „Bolo pre mňa najväčšou cťou slúžiť ako váš prezident. Myslím si, že je v najlepšom záujme mojej strany a mojej krajiny, aby som odstúpil a sústredil sa po zvyšok svojho funkčného obdobia iba na prezidentské povinnosti,“ oznámil J. Biden na sociálnej sieti X s tým, že ako kandidáta na prezidenta podporuje svoju viceprezidentku Kamalu Harrisovú.

„Chcem Kamalu plne podporiť ako kandidátku našej strany v tomto roku. Demokrati, je čas spojiť sa a poraziť D. Trumpa. Urobme to,“ uviedol v ďalšej správe na sieti X.

Podľa prieskumov má teraz K. Harrisová výrazne väčšie šance poraziť D. Trumpa ako J. Biden, hoci aj ona za D. Trumpom vo väčšine prieskumov tesne zaostáva. Demokrati však majú pred republikánmi výhodu – nominačný zjazd ich ešte len čaká a to, že J. Biden vypočul výzvy a sám z boja odstúpil, dáva šancu na ostrý obrat.

Je však otázne, či nakoniec nominujú K. Harrisovú, ktorej pôsobenie vo funkcii Bidenovej viceprezidentky nebolo práve úspešné. Demokrati majú podľa prieskumov v rukáve oveľa väčší tromf v podobe bývalej prvej dámy Michelle Obamovej. Tá by podľa prieskumov D. Trumpa s rozdielom vyše desať percent hlasov jasne porazila. „Budúce dni budeme plávať v neznámych vodách,“ ozval sa bývalý prezident Barack Obama, ktorý odmietol K. Harrisovú podporiť.

D. Trumpa preto nakoniec možno nemusí vyzvať viceprezidentka. Každopádne D. Trump bol poriadne rozzúrený a nedokázal si po správe o odstúpení udržať dekórum. „Krivák J. Biden nebol spôsobilý kandidovať za prezidenta a rozhodne nie je spôsobilý vykonávať funkciu [prezidenta – pozn. TRENDU]. A nikdy nebol,“ uviedol. Hoci sa tvári sebavedome, vyhlásil, že K. Harrisová bude ešte jednoduchší súper. Lenže aj on vie, že to bude iný súboj, než na aký sa pripravoval a v ktorom si tak veril.

Autor je spolupracovník TRENDU a európsky editor webu deník.cz