Minister Lajčák chce riešiť otázku vyhostenia ruských diplomatov so slovenskými tajnými službami. Môžu mu povedať niečo, čo by už nevedel?

To ťažko. Minister zahraničných vecí, premiér a ďalší ústavní činitelia sú bežne adresátmi informácií, ktoré spracováva Slovenská informačná služba. SIS aj Vojenské spravodajstvo určite spracovali informáciu týkajúcu sa látky novičok a otrávenia agenta Skripaľa a doručili ju všetkým oprávneným prijímateľom. Takže skutočne neviem, čo viac ešte chce minister zahraničných vecí počuť.

Zrejme chce informáciu, či na Slovensku pôsobia nejakí ruskí špióni v prezlečení za diplomatov.

Tak toto pán minister veľmi dobre vie. Sú to bežné informácie, ktoré má k dispozícii. Aj teraz bolo medializované, že Krajský súd v Bratislave dostal žiadosť od SIS na odpočúvanie mobilných telefónov registrovaných na ruskú ambasádu. To o mnohom svedčí. Je úplne zrejmé, že pán minister Lajčák nepotrebuje žiadne dodatočné potvrdenia týchto skutočností.

Je situácia zrelá na to, aby boli vyhostení nejakí ruskí diplomati zo Slovenska?

Som o tom presvedčený. Po prvé, nielen naša spravodajská služba, ale aj zahraničné služby potvrdzujú, že 30 až 40 percent ruského diplomatického personálu v členských krajinách EÚ sú len krytí spravodajskí dôstojníci. Česká Bezpečnostná informačná služba to vo svojej verejnej správe označila za veľké bezpečnostné riziko. Nepredpokladám, že situácia na Slovensku je iná. Myslím, že u nás pôsobí minimálne desať ruských spravodajských dôstojníkov s diplomatickým krytím a ďalší z nich fungujú bez diplomatických pasov. Potrebujeme sa aspoň časti z nich zbaviť a teraz na to máme príležitosť.

Zároveň by sme mali preukázať solidaritu a spolupatričnosť s našimi spojencami v EÚ a NATO. Oni veľmi pozorne vnímajú, kto sa v tejto situácii ako zachová. Ak už nijako inak, aspoň symbolicky by sme mali vyhostiť minimálne jedného ruského diplomata.

Spojenci dokázali ruských špiónov veľmi rýchlo identifikovať, takže je jasné, že o nich vedia. Prečo ich doteraz tolerovali?

To nie je celkom tak. Už aj Slovensko v minulosti vyhostilo ruských diplomatov, ktorí vykonávali činnosť nad rámec medzinárodných dohovorov. Rusi prijali protiopatrenia a vyhostili našich dvoch diplomatov. Takže robí sa to relatívne bežne a v zásade sa len čaká, kým pohár pretečie. Je jasné, že národné kontrarozviedky majú veľmi presne zmapované, kto sú kariérni diplomati a kto má spravodajské úlohy.

Ak je takýto krok bežný, prečo sa mu Slovensko tak veľmi bráni?

Je zrejmé, že je to politická téma pre vládnu koalíciu. Vzťahy s Ruskom sú pre túto vládu dôležitejšie ako vzťahy s EÚ a NATO. Veď expremiér Fico teraz vyhlásil, že Rusko je náš strategický partner. Doteraz sme takéto hodnotenie pripisovali skôr našim spojencom na Západe. Je to významný signál a nepovažujem to za správny krok.