V januári 2020 členské štáty s podporou Európskej komisie a Agentúry Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) vydali tzv. Toolbox – systém opatrení na elimináciu kybernetických rizík súvisiacich s 5G sieťami.

Bezpečnosť sietí sa podľa neho bude posudzovať nielen s ohľadom na technické riziká, ale aj na iné faktory. Za najvážnejší z nich sa považuje potenciálna činnosť nečlenských štátov alebo subjektov nimi podporovaných smerujúca proti bezpečnosti 5G sietí, na ktorú by mohli využívať dodávateľov 5G technológií podliehajúcich ich jurisdikcii. Uvedenému riziku zodpovedajú potom aj strategické opatrenia, akým je aj hodnotenie rizikovosti dodávateľa. Posudzuje sa napríklad existencia silného prepojenia dodávateľa na vládu danej nečlenskej krajiny, právny poriadok takejto krajiny či celkovo uplatňovanie demokratického systému.

Na trhu dodávateľov 5G technológií pôsobí iba šesť relevantných hráčov. Je zrejmé, že prípadné použitie hodnotiaceho kritéria rizikovosti dodávateľa s ohľadom na politické kritériá sa z nich môže negatívne dotknúť iba čínskych technologických spoločností.

Uplatňovanie tohto kritéria má alebo plánuje mať upravené vo svojej legislatíve štrnásť členských krajín. Niektoré navrhujú, aby bolo koordinované na úrovni EÚ. Hoci diskusia stále prebieha, zdá sa, že Slovensko má už v otázke jasno. Ministri zahraničných vecí Slovenskej republiky a Spojených štátov amerických podpísali 22. októbra spoločné vyhlásenie k bezpečnosti 5G sietí. Zdôrazňuje sa v ňom dôležitosť podpory účasti spoľahlivých a dôveryhodných dodávateľov sieťového hardvéru a softvéru pre 5G siete, a to najmä s ohľadom na uvedené politické kritériá. Vyhlásenie zatiaľ okrem Slovenska podpísalo sedem krajín EÚ, no žiadny z takzvaných starých členských štátov.

Výsledkom individuálneho prístupu krajín bude fragmentácia spoločného digitálneho trhu. Navyše, medzi EÚ a Čínou prebiehajú rokovania o uzavretí komplexnej obchodnej dohody a strategickom programe spolupráce do roku 2025. Práve preto uprednostňujem koordinované európske riešenie bezpečnosti 5G sietí pred individuálnymi krokmi jednotlivých členských štátov. Z toho dôvodu považujem podpis vyhlásenia zo strany Slovenska za predčasný.

Branislav Máčaj
bývalý generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby