Opeľujú tri štvrtiny všetkých kvetov, zvyšok pripadá na čmeliaky a iný hmyz. Keby zmizli, o pár rokov máme problém aj s obilím či ryžou, ktoré inak opeľuje vietor. Rozvracanie lúčnych ekosystémov by naštartovalo rozpad pevninských spoločenstiev aj iných rastlín i živočíchov.
Znie to ako poplašná správa, ale je to realita. Teda v prípade, pokiaľ sa ľudstvo nezačne k svojim malým okrídleným pomocníkom správať starostlivejšie ako doteraz. Na Slovensku ešte počty včiel chovaných ľuďmi stúpajú. A rastie tu aj počet včelárov. No vo svete je to naopak. Podľa štúdií OSN počty včiel klesajú a niekde už dochádza aj k problémom s opeľovaním. Je za tým hlavne využívanie pesticídov v poľnohospodárstve. No i globálne otepľovanie, ktoré presúva škodcov i predátorov včiel do nových teritórií. Pohodliu včiel neprospieva ani to, keď sa tradičné včelárstvo s prezimovávaním i liečením včiel mení na ich priemyselné využívanie bez rešpektu k prírode.
Smrtiace kokteily pesticídov
Že včely nie sú samozrejmosťou, ukázali niektoré správy už pred desiatkou rokov. Ich hromadné vymieranie ohlásili najskôr v USA. V niektorých ázijských oblastiach dnes ovocné sady opeľujú robotníci s metličkami. Vo Francúzsku neprežije zimu až 40 percent včelstiev.
Východoslovenský včelár z Hrane pri Trebišove Tibor Vargapál hovorí, že prirodzený úbytok včelstiev po zime je len do úrovne desiatich percent. On sám po každej zime stráca zo svojich skoro 200 úľov iba zopár. V krajinách s intenzívnejšou chemizáciou polí, než akú má Slovensko, sú úhyny väčšie. Práve Francúzsko patrí už dlho k lídrom európskej agrárnej výroby, s čím je spojené aj skúšanie nových chemikálií.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?