Slovenské teplárenstvo na báze biomasy potrebuje na svoj ďalší rast aj nové zdroje paliva v podobe plantáží rýchlorastúcich drevín. O to viac, že časť biomasy už odčerpávajú veľké elektrárne. Štát ich budovanie brzdí až teraz, pretože elektrina z dreva nie je tak cenovo výhodná ako teplo z dreva. „Od leta tohto roku chceme obmedziť výstavbu elektrární na biomasu už len na zdroje s výkonom do päť megawattov,“ upozorňuje Juraj Novák z ministerstva hospodárstva.
Tuzemské teplárne i elektrárne v súčasnosti ročne spália okolo 1,5 milióna ton drevnej biomasy. A ďalšie naplánované investície majú spaľované objemy v najbližších rokoch zdvihnúť o milión ton. Najľahšie dostupné sú odpady z drevárskych fabrík, ktorých ročne vznikne pol druha milióna ton. Už teraz sa však využívajú takmer v celom objeme.
Štátne Lesy SR ako jediný veľký producent štiepky zo zvyškov po ťažbe dreva zasa vyhlasujú, že bez mimoriadnych dotácií môžu zdvihnúť jej ročnú produkciu zo 150-tisíc ton najviac na dvojnásobok. Drevné odpady z komunálnej zelene sú len doplnkom. Do budúcnosti bude preto treba naštartovať vo väčšom nové zdroje biomasy. Veľké rezervy sú vo využívaní slamy. Jej stovky tisíc ton, ktoré poľnohospodári nepotrebujú, energetici dosiaľ nevyužívajú. Druhým zdrojom sú práve rýchlorastúce dreviny. Tie sa farmári najskôr musia naučiť pestovať. No iste ich lákajú svojou ekonomikou. Aby plantáže s drevom naozaj pribúdali, bude musieť štát odstrániť zábrany, ktoré im nastavil.