Jednou z výnimiek je hotel Cavallino Bianco Family Spa Grand Hotel v talianskych Dolomitoch, v mestečku St. Ulrich (po taliansky Ortisei). Ak tu neuvediete v rezervačnom formulári počet a vek detí, jednoducho vás nepustí ďalej s ospravedlnením, že toto zariadenie je určené len pre rodiny.
To však nie je jediná zvláštnosť Cavallina. Napríklad ho nenájdete na nijakom z rezervačných portálov, dovolenka v ňom sa nedá kúpiť ani cez nijakú cestovnú kanceláriu. Len priamo, cez webovú stránku hotela – lebo ten chce komunikovať priamo s hosťami, aby lepšie poznal ich požiadavky a záujmy. Aj cena za ubytovanie v hoteli tejto kategórie (4 hviezdičky Superior) nie je celkom bežná – v mimosezóne je to od 430 eur za jednu noc pre rodinu s dvoma deťmi a so službami typu all inclusive, v hlavnej sezóne ako je koniec roka, raz toľko. Napriek tomu má Cavallino Bianco celoročne 80-percentnú obsadenosť a už v septembri bol na celý december vypredaný. Pred krízou to bolo podľa riaditeľa Ralpha Riffesera ešte „horšie“. Obsadenosť bola 90-percentná a izby si bolo treba objednávať aspoň pol roka dopredu.
Dôvod? Cavallino Bianco je považovaný za najlepší detský a rodinný hotel na svete – teda za najlepší ho považujú tí najpovolanejší – jeho hostia. V hodnotení používateľov najväčšieho svetového turistického portálu Tripadvisor dostal toto ocenenie dva roky za sebou – v roku 2012 aj 2013. Už krátky pobyt tu je školou, čo všetko vie jeden hotel pre svojich hostí urobiť a pripraviť.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Šialený nápad, ktorý sa vyplatil
„Keď som hovoril o svojom zámere vybudovať zároveň spa a rodinný hotel, všetci mi hovorili, že to nie je možné. Lebo hostia spa hotelov chcú mať v prvom rade pokoj, čo je v hoteli, kde sú rodiny s deťmi, nemysliteľné. Tak sme to vyriešili tak, že sme urobili spa hotel, ale výlučne pre rodičov a starých rodičov s deťmi. Mnohí tvrdili, že sme šialení, zamerať sa len na jednu skupinu klientov. Ale funguje to,“ vysvetľuje R. Riffeser.
Tiež vysvetľuje vysokú cenu ubytovania. Na jednej strane ju ovplyvňuje výška investícií: kým v „bežných“ hoteloch je pomer plochy izieb a plochy priestorov na trávenie voľného času dva ku jednej, v Cavalline je to naopak, 1 : 2. Enormné sú aj mzdové náklady – na 100 izieb zamestnáva hotel 120 ľudí. Aj pre to, že v detskom kútiku berú deti doslova od 0 rokov (už tu mali aj trojtýždňového novorodenca) a vtedy pripadá jedna opatovateľka na jedno dieťa.
To, čo robí Cavallino výnimočným, je najmä servis a rozsah poskytovaných služieb. Najmä pre najmenších hostí. Izby sú napríklad zariadené úplne štandardne, ale aj tie základné majú niekoľko extra – je tu nočník, detské sedadlo na WC, prebaľovací pult, kôš na plienky. Staršie deti dostanú maľovanky, farbičky a plyšového maskota hotela – myšiaka, ktorý je v hoteli všadeprítomný, chodí deti pozdraviť aj počas raňajok a večerí.
Relaxačné zariadenia pre dospelých a deti sú riešené naozaj veľkoryso, sú tu dva vnútorné bazény, ktoré majú aj vonkajšie časti, lúka s ležadlami, veľké detské ihrisko a pieskovisko s hračkami, rozsiahly saunový svet s relaxačnými priestormi. Sem je vstup od 16 rokov, rodičia s deťmi majú ale spoločnú saunu pri bazénoch. Samozrejmosťou je veľký vnútorný detský bazén aj so šmykľavkami. Aby si deti v ňom neublížili, má špeciálne mäkké dno. Hotel ponúka pritom množstvo procedúr, medzi ktorými sú i také s ktorými sme sa inde nestretli – pre mamičky od dvoch mesiacov po pôrode, dokonca aj pre dojčatá.
Zdroj: Jarmila Horváthová
Kráľovstvo detailov
Rovnako veľkorysý ako spa je detský klub – je rozdelený na tri časti, podľa veku detí. Každá veková skupina má svoj vlastný program, v tej pre najmenších sú aj hamaky pre niekoľkotýždňové deti. Rodičia sa môžu pri prihlasovaní ratolestí do klubu rozhodnúť aj pre druh starostlivosti – či chcú, aby bolo dieťa stále pod dozorom a opatrovateľky ho nepustili z očí, alebo či sa môže v rámci uzatvorených priestorov detského klubu pohybovať aj same, resp. či môže z klubu vyjsť – podľa toho dostane náramok adekvátnej farby.
Na bezpečnosť detí sa tu veľmi dbá, napríklad dvere z detského klubu alebo wellness sa zvnútra otvárajú na „bzučiaky“. Tie sú umiestnené tak, aby na ne deti nedosiahli. Detský klub je otvorený od rána do desiatej večer, keďže hotel organizuje početné aktivity nielen pre deti alebo rodiny, ale aj pre páry. Sme v horách, takže pre dospelých robia napríklad túry a ich deti sú vtedy v klube. Niektorí rodičia sem davajú deti len na spanie, aby mohli ísť vtedy napr. do wellness.
Na raňajky, obedy či večere je okrem špeciálneho detského menu na výber aj množstvo druhov detských výživ pre najmenšie deti. K dispozícii je aj kuchyňa pre hostí, kde môžu zohriať mlieko, pripraviť jedlo, buď z vlastných surovín, alebo z toho, čo je v kuchynke k dipozícii, je tu aj práčka so sušičkou. V hoteli si tiež možno požičať kočík. Myslí sa tu aj na úplné detaily – vo výťahu sú okrem čísiel poschodí aj obrázky pre deti, ktoré ešte nepoznajú čísla – každé má svoj a tiež každá izba svoj – a sú umiestnené vo výške detských očí.
Val Gardena
St. Ulrich je prvé z troch stredísk v údolí Val Gardena na severe Talianska. Je známym regiónom zimných športov, ale chodí sa sem celoročne – mimo zimy na turistiku, bicykle atď. Od slovenských hraníc je St. Ulrich vzdialený cca 670 kilometrov. Až na posledných 15 km sa sem ide po diaľnici. Problematickým miestom je Brennerský priesmyk, kde sa platí osobitné mýtne a tvoria sa tu často kolóny.
Jedinečnosť a vášeň
Súčasný riaditeľ Ralph Riffeser prevzal vedenie hotela po svojom dedkovi, ktorý zanedbaný hotel v 50. rokoch minulého storočia kúpil. Vtedy to bola skôr ubytovňa, napríklad sociálne zariadenia boli na chodbe. Starý pán mal syna a dcéru, ale keď chcel odovzdať vedenie hotela ďalej, rozhodol sa pre vnuka, u ktorého videl väčší zápal pre hotelierstvo. Ten prvotné investície riešil úvermi a postupne počas desiatich rokov investoval do hotela 40 mil. eur. Recept na úspech podľa neho spočíva v jedinečnosti produktu, ktorý ponúkate, a vo vášni, ktorú preň máte. „Keď nemáte vášeň pre vec, môžete viesť dobrý hotel, ale najlepší z neho nikdy neurobíte,“ vysvetľuje.
Slovenská stopa
Personál hotela je mnohonárodnostný, základným predpokladom je perfektná nemčina a taliančina, keďže 70 percent hostí sú Taliani a v južnom Tirolsku sa hovorí prevažne po nemecky. Každý ďalší jazyk je výhodou. V Cavallino Bianco pracuje aj niekoľko Slovákov, a to aj vo vedúcich pozíciách. Slovenka je hlavná barmanka, ďalšia šéfuje housekeepingu, teda chyžným. Slovákov nájdete aj ako čašníkov a v detskom klube.