Slovenská ekonomika sa bez pracovníkov zo zahraničia nedokáže rýchlo zotaviť z hospodárskych škôd, ktoré spôsobuje šírenie covidu-19. Dopyt po pracovnej sile výrazne prekonáva ponuku hlavne v lokalitách medzi Bratislavou, Nitrou a Trnavou. V takzvanom slovenskom zlatom trojuholníku firmám čoraz viac chýbajú vysokomotivovaní zamestnanci zo Srbska a z Ukrajiny.

Od začiatku pandémie domáci trh práce opustilo viac než 10-tisíc cudzincov. Výsledkom odchodu približne každého ôsmeho zahraničného pracovníka je nedostatok operátorov výroby a montérov strojov a zariadení. Masové nábory zahraničných pracovníkov sú výnimočné, populárne veľtrhy práce sa nekonajú.

Náhrada za odídencov

Pre obavy zo šírenia vírusu dnes nie je možné nahradiť odchádzajúcich zahraničných pracovníkov náborom nových cudzincov. Teoreticky by to nemal byť problém, veď len v januári stúpla miera evidovanej nezamestnanosti na 7,81 percenta a na úradoch práce čaká na prácu 214-tisíc Slovákov. Lenže v praxi sa uvoľnené miesta nedajú obsadiť domácimi nezamestnanými z dvoch hlavných dôvodov.

Prvým sú nízke zárobky ľudí na jednoduchých manuálnych pozíciách. Aj po strate zamestnania majú Slováci ambíciu zarábať viac ako 623 eur v hrubom, čo je aktuálna výška minimálnej mzdy. Najnižšie platové ohodnotenie je dlhé roky zaujímavé hlavne pre robotníkov práce z krajín mimo Európskej únie.

Druhým dôvodom je relatívne dlhý čas rekvalifikácie na náročnejšie pozície, ktorá v závislosti od predchádzajúceho vzdelania nezamestnaného trvá od troch mesiacov do jedného roka. Vysústružiť zo železa novú súčiastku dokáže len človek so zvládnutými základmi deskriptívnej geometrie a so schopnosťou čítať technické výkresy.

Varuje aj NBS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa