V ankete TREND Barometer sme sa spýtali respondentov, ako vnímajú úlohu globálneho líderstva Spojených štátov amerických. Elektronicky hlasovalo medzi štvrtkom 11. júla 2022 a pondelkom 15. júla 2022 celkovo 50 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Pozrite si výsledky ankety a odpovede:

32 % Pozícia USA sa postupne oslabuje, rolu lídra časom prevezme Čína 

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka, Agapé Senior Park
Ukazuje sa, že najmä ekonomická pozícia USA sa postupne oslabuje na úkor Číny. Potvrdili to nedávno aj vplyvní ekonómovia, podľa ktorých by Čína spolu s Indiou mohli už do 20 rokov určovať vývoj svetovej ekonomiky. Či tieto ázijské krajiny dokážu prevziať aj rolu svetových lídrov v globálnom zmysle, si nateraz netrúfam odhadnúť. 

Ľuboš Vančo, partner, KPMG Slovensko
Globálne procesy sú pomalé. Ale zdá sa, že Spojené štáty budú stále dominantnou silou 21. storočia a časom zrejme vznikne triumvirát USA, Číny a Indie. 

Roman Malček, majiteľ, Redox
USA to svojou vysokou angažovanosťou v každom lokálnom konflikte prekoučovali a doplatia na to zmenou paradigmy - globalizácia ako taká končí a namiesto nej sa vytvárajú silné regionálne výrobno-obchodné bloky. 

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Mám pocit, že Čína naozaj USA výrazne dobieha, ak ju už aj nepredbehla. Nie som z toho nadšený, na druhej strane bol by som spokojný, keby krajiny namiesto mocenstva jednoducho koexistovali a zdieľali všetko to dobré, čo každá z nich má. 

Tomáš Osuský, generálny riaditeľ, Hollen
Nastáva prirodzená výmena globálnej mocnosti vzhľadom na silný ekonomický rozvoj Číny. Ale som tiež presvedčený, že USA im to tak ľahko nepustia. 

Ivan Košalko, prezident, Podnikateľská aliancia Slovenska 
Veľkosť domáceho trhu a konvergencia výdavkov na zbrojenie spolu s indikátormi ekonomického rastu hovoria jasnou rečou. Ostáva iba dúfať, že toto súperenie nevyústi do vojenského konfliktu. 

Peter Markovič, dekan, Fakulta podnikového manažmentu EU v Bratislave 

Marko Šarmír, managing partner, RecruitMen & Developium Group 

Anna Hudáková, business & HR consultant 

Pavel Smetana, člen predstavenstva, Universal maklérsky dom 

Richard Lady, Co-owner a Managing director, JAS Plastik-Automotive a JP Auto 

24 % Neviem, nevyjadrujem sa, iné 

Ronald Blaško, výkonný riaditeľ, Americká obchodná komora v SR 
Spojené štáty, napriek v minulosti naštrbenej morálnej reputácii, zostávajú aj naďalej lídrom západných demokracií. V rámci aliancie NATO zohrávajú nezastupiteľnú úlohu garanta bezpečnosti. Spolu so spojencami výrazne prispievajú k udržaniu svetového poriadku. Avšak komplexita globálnych problémov a výrazný mocenský nárast Číny postupne oslabujú zotrvanie USA v pozícii globálneho lídra. 

Rastislav Kočan, managing partner, Go4insight 
Spojené štáty sú stále lídrom. Hoci pozícia Číny rastie, stále sú USA najdôležitejšou veľmocou. Pre nás ako malú krajinu na pokraji Západného sveta je globálne líderstvo USA veľmi dôležité. Každý deň z neho benefitujeme. Prípadný úpadok USA by sa veľmi nemilo dotkol aj nás. 

Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit 
Lídrom vo svete bude tá krajina (krajiny), ktoré majú prirodzenú motiváciu zlepšovať sa a na sebe pracovať. Vyhrajú tí, ktorí vytvoria najlepšie podmienky na osobný aj odborný rast, a tiež na zlepšovanie - procesov, produktov aj služieb. A netreba zabúdať, že s nastavením prostredia sú úzko spojené aj hodnoty: pravda, spravodlivosť, sloboda slova, podnikania a pod. 

Marek Polic, garant projektov, KROS 
USA, ako aj iné veľké krajiny, sú nesmierne dôležité pre celosvetový trh. USA sú jedny z najväčších, majú silu zamávať s čímkoľvek. To je už dlhodobý stav a osobne si myslím, že to bude tak ešte veľmi dlho ak nie navždy. Asi je viacero názorov, kto je a bude globálne najsilnejší, pravda je, že USA vždy budú v top špičke. 

Radúz Dula, country manager Slovensko, amazingplaces.sk 
Globálne líderstvo by nemalo byť v rukách (a na zodpovednosti) jednej krajiny. 

Dušan Ďurík, advokát, Škubla & Partneri 
Súčasný svet nie je unipolárny (to zrejme ani nikdy nebol), ani bipolárny (ako po 2. svetovej vojne). Je multipolárny. S tým treba počítať a prijať to; vrátane toho, že nie každý civilizačný okruh prijme hodnoty Západu. USA nesporne zohrali dôležitú globálnu úlohu v priebehu 20. storočia, keď najskôr upustili od pôvodného izolacionizmu; vďaka tomu potom napr. mohlo vzniknúť aj Československo na troskách starej monarchie, neskôr ich angažovanosť prispela k porážke dvoch totalitných režimov (fašizmu a komunizmu). Určite pritom urobili aj množstvo chýb, avšak nie preto v súčasnosti strácajú pozíciu ,,svetového policajta". Na to poukázal už takmer pred 30 rokmi Samuel Phillips Huntington v diele Stret civilizácií; mimochodom, osobitnú úvahu (priam prorockú) venoval aj Ukrajine. 

Juraj Heger, riaditeľ, Vydavateľstvo Slovart
Nie som si istý, čo je globálne líderstvo z otázky. Vo vojenskej oblasti USA (aj spolu s NATO) určite ešte nejaký čas budú lídrom. V podnikateľskej oblasti alebo vo vzdelávaní nepochybne lídrom sú a ešte na nejaký čas zostanú - nepočul som o mnohých cudzincoch, ktorí odchádzajú zakladať firmy do Číny alebo nebodaj Ruska alebo ktorí by tam odchádzali študovať. V politickej oblasti pozícia Číny v treťom svete bude rásť a pozícia USA už klesá. 

Branislav Rentka, CEO, m:zone 

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky 

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media 

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia 

24 % Spojené štáty nemajú konkurenta a ostanú globálnym lídrom 

Dušan Eľko, managing partner, SAM Headhunting Slovakia
O rolu lídra sa USA obávať nemusí, minimálne nie v horizonte jednej generácie. A Európania budú mať problém uznávať napríklad Čínu ako lídra. 

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel
Spojené štáty sú lídrom nielen ekonomicky, ale aj v oblasti vedy a inovácií a tiež diplomaticky a vojensky. Ekonomický nárast Číny samozrejme čiastočne mení situáciu a vytvára aj diplomatické a vojenské posilňovanie, ale je to skôr na úkor Ruska a tretích krajín. 

Ján Rollo, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Prima banka Slovensko
Spojené štáty americké zatiaľ jasne dominujú ako ekonomicky, tak vojensky. A ozbrojené konflikty sa im darí držať ďaleko od svojich hraníc, naviac často i v blízkosti svojich najbližších konkurentov, ktorých to oslabuje. Jediným reálnym konkurentom je aktuálne Čína, socialistická Európa už žije prevažne z minulosti, so slabým vedením a chybnými strategickými rozhodnutiami svoje pozície postupne stráca a bude strácať aj naďalej. 

Mikuláš Gazda, predseda predstavenstva, AGENDY 
Ak na to nazeráme z historického hľadiska, tak Spojené štáty sú voči zvyšku sveta silnejšie, než ktorákoľvek iná mocnosť v dejinách sveta. Stali sa mocnosťou bez konkurencie, kontrolujúcou národy ďaleko za svojimi hranicami a schopnou rozhodujúco operovať v zásade v ktorejkoľvek oblasti, na akejkoľvek úrovni a kdekoľvek vo svete. Je to jediný národ ktorý stráži svet svojimi piatimi globálnymi vojenskými veliteľstvami, udržiava viac ako milión mužov a žien v zbrani na štyroch kontinentoch, posiela hliadky na každý oceán, garantuje prežitie krajín od Izraela po Južnú Kóreu, riadi globálny obchod a napĺňa srdcia a mysle celej planéty svojimi snami a túžbami. Preto sa na Spojené štáty vzťahujú rozdielne pravidlá, treba od nich mať iné očakávania a ich činy budú mať rozdielne výsledky. Predovšetkým pre to, že USA sú dialektickým mixom demokratického idealizmu a praktickej moci. 

Peter Jakubička, CEO, Across Private Investments 
Pozícia globálneho lídra nie je len o ekonomickej či vojenskej sile, ale aj o atraktivite kultúry a hodnôt. USA v súčasnosti z tohto pohľadu stále nemajú konkurenciu. 

Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group 
USA sú a ostanú globálnym lídrom, ale iba za predpokladu, že nenechajú vyrásť Čínu. To, že kto bude globálnym lídrom, závisí iba a jedine od USA resp. od Západu. 

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies 
Pozícia USA ako globálneho lídra môže síce oslabovať, ale to, či ho nahradí Čína, je predčasné konštatovať. 

Martin Sukupčák, konateľ, BCI-S&T
Môžeme si myslieť o globálnych záujmoch USA čokoľvek, ale ich pozícia lídra je a bude musieť aj naďalej byť nevyhnutná. Sú oproti Číne, Rusku a iným štátom nositeľmi akej - takej demokracie a garanciou pre riešenie konfliktov vo svete. 

Robert Balheim, partner, Expense Reduction Analysts 
USA sú stále globálny líder, aj keď ich pozícia už nie je taká silná ako v minulosti. Pretrvanie na tejto pozícii bude pre nich náročnejšie vzhľadom na silnejúci rast Číny, avšak pandémia narušila globálny dodávateľský reťazec, kde už vidíme presuny niektorých výrob späť, Európska únia aj USA oznámili veľké investičné plány na znížení závislosti na importe z Číny v niektorých kľúčových odvetviach (napr. čipy). Neznámym faktorom momentálne pre celý svet je vojna na Ukrajine a jej dopady. 

Miroslav Adamiš, riaditeľ, generálne riaditeľstvo pre preklad, Európska komisia 

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov 

Ondrej Laciak , riadiaci partner, Laciak & Co. 

12 % USA už pozície globálneho hegemóna stratili 

Ondrej Smolár, predseda predstavenstva, Soitron 
Svetový poriadok je v tranzícii a prišla rýchlejšie, ako som očakával. Netrúfam si predpovedať, čo bude, ale bol by som rád, ak by nevznikol jeden líder, ale ani proti sebe stojace bloky. Štáty by už mohli pomaly dospieť a stratiť potrebu dominovať nad ostatnými. Tak trochu verím, že koncept podobný EÚ by mohol byť dobrou cestou aj pre ďalšie štáty. 

Ján Ondruš, CEO, G. Lehnert 

Robert Spišák, predseda predstavenstva, AZC 

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex 

Ivan Harant, konateľ, MIP 

Rudolf Lukačka, konateľ, Relas 

8 % Úpadok Spojených štátov je rýchly, naopak, prudko rastie východný blok 

Roman Kučák, partner, Anodius 
Prerozdelenie svetovej moci sa postupne mení, ako tomu bolo vždy. Otázne je, či prevážia demokratické alebo tie iné sily. Dúfajme, že demokracia a ľudskosť nakoniec zvíťazia. Napokon je to len na nás. Každý z nás má v tomto procese svoj hlas. 

Anton Šnegoň, konateľ, Battal 

Ďalšie dôležité správy

US Steel Košice, detská univerzita, Kia Žilina
Neprehliadnite

Barometer: Čo považujete za kľúčový faktor rozvoja Slovenska v 21. storočí?