Bankovníctvo je aj v tomto roku veľmi rentabilný biz-nis. Banky na Slovensku od januára do apríla zarobili po zdanení takmer 353 miliónov eur. Pri porovnaní rovnakého obdobia minulých rokov ide o najlepší výsledok od zavedenia eura. Napriek tomu s veľkou pravdepodobnosťou neprekonajú minulý rok, keď čistý zisk dosiahol až 1,2 miliardy eur. Dôvodom je zavedenie bankového odvodu, ktorý tento rok oberie bankové inštitúcie o 30 percent zisku vypočítaného pred zdanením.
Inde zarobia viac
Z historického pohľadu je výnosnosť slovenského bankového sektora výnimočná, keď banky minulý rok spoločne dosiahli najväčší čistý zisk v ére samostatnosti. Aj tento rok to na zá-klade dostupných dát vyzerá na prekonanie hranice jednej miliardy eur. Na porovnanie, v minulosti banky najviac zarobili v roku 2022, niečo vyše 833 miliónov eur. Napriek rekordným ziskom má finančný sektor jeden vážny problém. „Rastie rozdiel medzi ziskovosťou našich a európskych bánk,“ upozornil riaditeľ odboru finančnej stability v Národnej banke Slovenska (NBS) Marek Ličák. Regulátor trhu to podľa neho vníma ako riziko. V treťom kvartáli minulého roka dosiahla návratnosť kapitálu (ROE) domácich bánk hodnotu 11,1 percenta, pričom medián za celú Európsku úniu bol rovných štrnásť percent.
Spomínaný rozdiel by nemal v krátkodobom horizonte spôsobiť vážne problémy. „Keby to mal byť dlhodobý fenomén, pravdepodobne by to zmenilo prístup materských firiem k našim bankám. Napríklad môžu sekať náklady na nové investície,“ dodal M. Ličák. V krajnom prípade môže byť k dispozícii menej zdrojov na nové úvery a výsledkom bude pomalší hospodársky rast. Pre zahraničné finančné skupiny je totiž investovanie do miestnych bánk málo atraktívne. „Z hľadiska návratnosti kapitálu dosahujú banky na Slovensku štvrtú najnižšiu hodnotu ROE v Európskej únii a najnižšiu hodnotu v regióne,“ približuje hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie Daniela Gilányi.
Napriek opísanému problému by mali banky na Slovensku aj počas najbližších rokov solídne zarábať. Výška bankového odvodu bude totiž z roka na rok nižšia a o štyri roky úplne zanikne. Zároveň sa nenaplnili obavy z nesplácania čoraz vyšších mesačných splátok úverov retailovými klientmi. Slovenské domácnosti nakoniec dobre zvládli obdobie zvyšovania úrokov a počet zlyhaných úverov ostáva stabilný. V súčasnosti sa ako najrizikovejšie javia pôžičky na komerčné nehnuteľnosti. Podiel voľných kancelárskych priestorov ostáva vysoký, keď koncom minulého roka dosiahol 14,2 percenta.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?