V mobilnom bankovníctve to neplatí: prvotná autentifikácia je síce detailná, ale potom ponúka mobil ľahší prístup, často len cez PIN. A tu môže nastať problém: kým pri počítači si už ľudia zvykli dávať si pozor, pri mobiloch opatrnosť ešte nefunguje. „Mobily a tablety zvyknú obsahovať väčší objem citlivých informácií a prihlasovacích údajov než počítače,“ hovorí Lukáš Štefanko z Esetu v rozhovore pre portál We Live Security.
Podľa prieskumov navyše viac než polovica používateľov vôbec nezamyká svoj telefón. Prípadný zlodej má tak ľahký prístup nielen k telefónu, ale aj k bankovníctvu. Prechod na mobilný banking je trendom posledného roka a banky sa tomu prispôsobujú: cez mobil navštevuje klient banku častejšie než cez počítač.
„Kým cez internet banking sa klient prihlási raz mesačne, cez mobil je to dva-, trikrát do týždňa,“ vysvetľuje Branislav Straka z ČSOB. Pre banku je tak mobilné bankovníctvo príležitosťou, ako klienta – ktorý už dávno na pobočku nechodí a všetko vybavuje online – osloviť. Podobnou príležitosťou je však mobilný banking aj pre zločincov.
Malvér vyvoláva obavy
Hlavným problémom pre používateľa však nie sú krádeže: to, že vo vrecku už nie je telefón, si priemerný používateľ všimne do desiatich minút. Hlavným nebezpečenstvom je malvér, škodlivý kód, ktorý sa inštaluje do mobilov bez vedomia používateľa. Ohrozené sú predovšetkým smartfóny s operačným systémom Android, ktorých je na trhu aj najviac.
Najnovší prieskum Esetu medzi manažérmi v strednej a východnej Európe zároveň potvrdzuje, že malvér
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?