Ešte tento rok by ponuku bežných a sporiacich účtov, ale aj spotrebných úverov mal odštartovať bankový nástupca súčasnej nebankovej spoločnosti Cetelem. Pozíciu na trhu si bude zrejme chcieť posilniť aj nový ruský vlastník Zuno banky.

Obaja aktéri sa sústreďujú hlavne na internetovú klientelu. Hoci nepatria k najväčším a najvplyvnejším hráčom, už teraz akciami s rovnakým úrokom pre všetkých žiadateľov provokovali väčších konkurentov. Pri Zune to bola dlhšie ponúkaná a medializovaná sadzba 7,9 percenta, pri Ceteleme akcia 8,9 percenta na bezúčelové spotrebáky z prelomu rokov. Priemer porovnateľných úrokov za bankový trh sa podľa štatistík Národnej banky Slovenska (NBS) vlani pohyboval pod hranicou 12 percent.

Ďalším hráčom, ktorého zmena akcionára môže zahýbať trhom, je Sberbank.

Tesne pred Vianocami ju zo skupiny najväčšej ruskej pološtátnej banky kúpila finančná skupina Penta. Sberbank bola za posledné roky veľmi aktívna na poli hypoték aj termínovaných vkladov, ponúkala jedny z najaktraktívnejších úrokov. Ako bude v tejto stratégii pokračovať po potvrdení zmeny akcionára úradmi a či jej aktivity nespomalí možné spájanie sa s Prima bankou, tiež vo vlastníctve Penty, je v tejto chvíli predčasné odhadovať.

Je však menej pravdepodobné, že by de facto predaná Sberbank bojovala rovnako aktívne o nových klientov dumpingovými produktmi. Skôr možno očakávať čistenie existujúceho portfólia klientov. Oficiálne odobrenie obchodu regulačnými orgánmi môže trvať pritom dlhšie ako zvyčajne. Slovenská Sberbank bola totiž ako súčasť svojej stredoeurópskej vetvy zaradená pod dohľad Európskej centrálnej banky. Nebude tak stačiť len súhlas NBS.

Cetelem úrokmi súperil s bankami už skôr, banková licencia je logickým krokom

Garancia ruskej matky

Koľko zaplatila Penta za Sberbank, nezverejnila ani jedna zo strán obchodu. Sberbank patrí k najrýchlejšie rastúcim bankám, hlavne v oblasti úverov na bývanie. I keď mínusovým bodom môže byť, že pri tom využíva väčšinou externých finančných sprostredkovateľov. Jej klientsky kmeň tak môže byť vnímaný menej stabilne ako pri získavaní klientov cez vlastné pobočky.

Na cenu zrejme mala vplyv aj časť pôžičky, ktorou slovenská Sberbank participuje na obrej skupinovej pôžičke Slovenským elektrárňam. Spolu 870-miliónový úver spred pol druha roka má ísť na dostavbu Mochoviec. Slovenská dcéra „bola agentom a upísala 90 miliónov eur“, spresňuje banka vo výročnej správe 2014. V rovnakom roku Sberbank Slovensko vykázala čistý zisk 11,2 milióna eur, takmer trojnásobne vyšší oproti predošlému roku.

Tento zisk sa jej podarilo vykázať aj vďaka „neodvolateľnému a bezpodmienečnému záväzku“, ktorý s ňou uzatvorila v závere roka 2014 materská Sberbank Europe. Podľa zmluvy, ktorá sa spomína vo výročnej správe, sa matka zaviazala v niektorých prípadoch uhradiť rozdiel medzi výškou pôvodného úveru a jeho zostatku pri tvorbe opravných položiek až do celkovej výšky 35 miliónov eur.

Za rok 2012, keď do nej vstupoval ruský akcionár, vykázala banka stratu takmer 48 miliónov.

Zuno...

Jasnejšie informácie o predajnej cene sa objavili v súvislosti s presunom Zuno banky do rúk ABH Holdingu. Ten zastrešuje Alfa Banking Group, ktorú ovláda ruský oligarcha Michail Fridman. Podľa českých Lidových novín obchod prebehol za 35 miliónov eur.

Zuno banku, ktorá pôsobila na Slovensku a v Česku, od rakúskej Raiffeisen Bank International (RBI) holding odkúpil vlani v septembri a stále čaká na definitívne schválenie transakcie. „Proces predaja Zuno banky zatiaľ nebol uzatvorený, keďže podlieha schváleniu zo strany finančných autorít. Preto dátum zmeny akcionára nie je možné v súčasnosti presne určiť,“ uviedol pre TREND v polovici decembra výkonný riaditeľ pre obchod a marketing Zuna Peter Lakata.

Dodal, že banka sa bude naďalej kontinuálne zameriavať na oblasť úverov a ich refinancovania. Okrem online sféry banka klientov začala oslovovať aj cez „kamenné“ pracoviská. Možné je aj rozšírenie aktivít banky do ďalších krajín. Sankcie únie voči Rusku kvôli konfliktu na Ukrajine, aj pre ktoré sa z tunajšieho trhu sťahuje Sberbank, kúpe Zuna neprekážajú, keďže ABH Holding sídli v Luxembursku.

... a Cetelem

Kedy nebankový Cetelem odštartuje ponuku bankových služieb na Slovensku, zatiaľ nie je jasné. Pobočku francúzskej banky BNP Paribas Personal Finance, ktorej licenciu nový subjekt využije, prijala od januára

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa