Národná banka Slovenska (NBS) na finančné domy opäť tlačí, aby akcionárom vyplatili iba malú časť z toho, čo zarobili. Hoci obmedzenie vyplácania ziskov môže len odporúčať, odporúčanie predĺžila aj na obdobie, keď budú banky o použití ziskov rozhodovať. Hrozba veľkého nárastu nesplácaných úverov pretrváva. Banky zarábajú menej a tieto nižšie zisky si majú ponechať ako kapitál na pokrytie budúcich strát.
Tak znie odporúčanie Európskej centrálnej banky (ECB) aj NBS, hoci tieto inštitúcie nemajú právomoc bankovým domom prikazovať, čo majú robiť so svojím ziskom. Odporúčanie oboch inštitúcií vytvára v bankovníctve určitý nepísaný tlak na to, aby bankári akcionárom vyplatili len časť z toho, čo počas náročného roka 2020 zarobili. Základné odporúčanie ECB a NBS znie, že banky majú byť pri rozdeľovaní dividend obozretné.
Slovenské hypotéky patria k najlacnejším v eurozóne, najhoršie sú na tom Íri
„ECB vo všeobecnosti zastáva názor, že by nebolo obozretné, aby tieto (významné) úverové inštitúcie rozhodli o rozdelení dividend a o spätnom odkúpení akcií, ktoré by predstavovali viac ako pätnásť percent ich nerozdeleného zisku za finančné roky 2019 a 2020 alebo viac ako 20 bázických bodov, keď ide o podiel vlastného kapitálu Tier 1 podľa toho, ktorá hodnota je nižšia,“ uvádza ECB v odporúčaní, ktoré platí od 1. februára do 30. septembra tohto roka. Predchádzajúce odporúčanie pre obmedzenie zisku platilo do konca roka 2020.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?