Aj keď sa mnoho firiem snaží zálohovať aspoň účtovníctvo alebo najdôležitejšie dokumenty, úroveň ich ochrany je väčšinou veľmi slabá. Zálohy sa robievajú ručne, a teda len sporadicky. Nezriedka sa robí iba jedna kópia, napríklad na USB disk, ktorá už môže obsahovať aj nedávno vzniknutú a poctivo zálohovanú chybu. Zálohované dáta sú tiež často zraniteľné rovnako ako tie originálne, lebo USB disk v zásuvke účtovníčky nie je odolný proti udalostiam, ktoré môžu ovplyvniť aj jej počítač.
Riešením je zveriť zálohy do cloudu, ktorý firme poskytne istotu, že o dáta nikdy nepríde a vždy bude cesta, ako sa k nim vrátiť. Čo priniesol cloud do oblasti zálohovania? Nič zvláštne, „len“ nízke ceny a jednoduchosť. Ale aj to stačí na úplnú revolúciu. Vďaka cloudu môže každý bez rozdielu zálohovať – a to poriadne. Aj najmenšia firma či živnostník môže zálohovať rovnako ako najväčšie firmy, inštitúcie či banky.
Tri, dva, jedna
Veľké organizácie pri zálohovaní už desaťročia dodržiavajú základné pravidlo 3-2-1. Majú tri kópie dát na dvoch rôznych médiách, pričom jednu kópiu držia na vzdialenom mieste. V praxi to znamená, že si pravidelne robia kópie z diskov na iné médium, typicky na magnetické pásky. Z pások robia duplicitné kópie a tie vozia niekam preč.
Celé je to dosť zložité a veľmi nákladné. Zálohy treba robiť neustále a v krátkych intervaloch. Pásky treba vyťahovať z páskových knižníc a manuálne voziť na iné miesto. Len málo z týchto procesov vyriešili rýchlejšie počítačové siete. Ak držíte zálohy fyzicky blízko pôvodných dát, neuchránite ich proti možným katastrofám, ktoré vedia postihnúť celú lokalitu – napríklad povodeň či požiar.
Administrátori v banke dnes robia to, čo dnešní štyridsiatnici v detskej izbe pred tridsiatimi rokmi. Špeciálnymi čistiacimi páskami čistia hlavy „magnetofónov“ od nečistôt.
Práca so zálohovacími páskami je pomerne zložitá. Vždy, keď sa už-už zdá, že éra pások je preč, vysvitne, že pre veľké inštitúcie sú stále nenahraditeľné. Je to paradoxné, lebo ide o technológiu podobnú audiomagnetofónom z 80. rokov minulého storočia.
Administrátori v banke teda robia to, čo dnešní štyridsiatnici v detskej izbe pred tridsiatimi rokmi. Špeciálnymi čistiacimi páskami čistia hlavy „magnetofónov“ od nečistôt, akurát tie už nie sú dostať len v Tuzexe.
Pravidlo zálohovania 3-2-1
- organizácia má tri kópie dát
- na dvoch rôznych médiách
- a jednu kópiu drží na vzdialenom mieste
Automatické zálohovanie
Magnetické zálohovacie pásky sú stále v kurze, lebo sú lacné. Nedávno uvedené LTO-7 uložia s pomocou kompresie 15 terabajtov dát, pričom jedno médium stojí 130 eur. Ale ak nemáte stovky terabajtov dát, kúpa drahých páskových knižníc a ich náročná obsluha sa neoplatí.
Akákoľvek firma či jednotlivec vie zálohovať a dodržiavať pravidlo 3-2-1 aj bez veľkých investícií. Jednu záložnú kópiu dát je stále vhodné mať u seba, napríklad na lacnom NAS storage zariadení so SATA pevnými diskmi. Pri troch stovkách eur za šesťterabajtový SATA disk kategórie enterprise je to veľmi pohodlné a cenovo priaznivé riešenie. Je však veľmi vhodné kopírovať dôležité dáta aj do cloudu: je to iné médium a nachádza sa na vzdialenom mieste.
Zálohovanie musí byť plne automatizované. Veď ako často si spomeniete, že treba ručne odkopírovať dáta na bezpečné miesto? Navyše, zálohy musia obsahovať viaceré verzie dokumentov a súborov. Je tiež veľmi dobrý nápad automaticky archivovať aj niekoľko veľmi starých kópií dát. Pretože často príliš neskoro prídete na to, že
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?