V júni sa veľká časť aktivít Európskej únie presúva do Luxemburgu. Počas tohto mesiaca – rovnako ako v apríli a októbri – sa totiž všetky ministerské zasadania odohrávajú v tejto neveľkej metropole. Zaujímavé je, že to nevyvoláva takú nechuť a protesty ako pendlovanie Európskeho parlamentu medzi Bruselom a Štrasburgom.
A koncom minulého týždňa sa väčšina podstatného odohrávala práve tam. Ministri financií eurozóny sa najprv dohodli o zásadách priamej pomoci ohrozeným bankám zo záchranného fondu ESM. Tento postup by mal oslabiť väzby medzi ohrozenými bankami a zadlženými štátmi, v ktorých finančné ústavy sídlia. Mal by napríklad pomôcť odvrátiť opakovanie situácie v Írsku, kde potápajúce sa banky so sebou stiahli po roku 2008 celú ekonomiku, pretože štát „zatiahol“ ich dlhy.
Už menej úspešní boli ministri financií o deň neskôr v snahe dohodnúť sa o jasných pravidlách, podľa ktorých sa budú v budúcnosti riešiť krachy bánk a predovšetkým kto a za akých podmienok to zaplatí. Ani dvadsať hodín rokovaní nestačilo, a tak sa v sobotu o tretej ráno zívajúci ministri rozišli s tým, že to skúsia na budúci týždeň znovu na mimoriadnej schôdzke.
Znateľne úspešnejší boli ministri zdravotníctva, ktorí rokovali vo vedľajšej sále. Aj keď výsledok ich práce asi nepoteší fajčiarov. Ministri sa totiž rozhodli, že sa podstatne rozšíri plocha na škatuľke cigariet venovaná varovaniu proti fajčeniu – na 65 percent plochy spredu aj vzadu. Popri nápisoch tam budú aj výrečné fotografie následkov nikotínu. Na škatuľke nesmú byť ani „zavádzajúce“ nápisy. To všetko platí aj pre balenie elektronických cigariet. A až vstúpia nové pravidlá do platnosti – malo by to byť o tri roky –, už si v Európe tiež nikto nezapáli mentolky alebo iné cigarety s príchuťou.
Ministri vychádzali z ešte razantnejších návrhov Európskej komisie, ktoré boli terčom intenzívneho lobingu tabakových spoločností. Krajinám ako Poľsko alebo Česko, kde sa vyrába veľa cigariet, sa podarilo odvrátiť napríklad navrhovaný zákaz tenkých „slim“ cigariet.
Znížila sa aj plocha venovaná varovaniu (komisia navrhovala 75 percent). Ministri nenavrhli ani povinný jednotný nevýrazný dizajn škatuliek bez typických log. Jednotlivé krajiny to však môžu urobiť samy. Zatiaľ to v Európe chystá len Írsko.
Tieto ústupky však nestačili Česku, Poľsku, Bulharsku a Rumunsku a boli naďalej proti. Ich hlasy však nestačili vytvoriť blokačnú menšinu, keď Nemecko a Španielsko nakoniec súhlasili a podporili novú reguláciu. Predaj cigariet v posledných rokoch v EÚ výrazne poklesol, ale fajčiarov je tu stále relatívne najviac na svete – tvoria asi tretinu obyvateľov. Európska komisia chce preto obmedziť ich počet počas piatich rokov o 2,4 milióna. Jej návrhy sa zameriavali z veľkej časti na mládež, ktorú najviac oslovujú škatuľky s elegantnými obalmi alebo ich k fajčeniu môžu priviesť exotické príchute.
V únii zomrie na dôsledky fajčenia okolo 700-tisíc ľudí ročne. V debate pred hlasovaním o novej tabakovej regulácii zaznievali aj obavy z toho, že by mohla mať ekonomické dôsledky. V tomto smere bola obzvlášť aktívna námestníčka českého ministra poľnohospodárstva (ČR totiž po vyhratom kabinetnom súboji o tabakovú reguláciu na rokovaní ministrov zdravotníctva EÚ zastupovalo ministerstvo poľnohospodárstva...).
V každom prípade írsky minister James Reilly takéto tvrdenia odmietol. Pripomenul, že fajčenie zaťažuje európske zdravotníctvo každý rok sumou približne 25 miliárd eur ročne. „Ekonomické argumenty pre to, aby sa nič nerobilo, sú bezpredmetné... nikdy to nemôže byť voľba medzi pracovnými miestami a životmi,“ povedal írsky minister zdravotníctva.
Pre odporcov novej tabakovej regulácie je však zlou správou to, že v Luxemburgu schválený kompromis je asi tak maximom, čo mohli dosiahnuť. Aby vstúpil do platnosti, musí prejsť ešte Európskym parlamentom, kde zatiaľ väčšina poslancov volá po ešte dôraznejších obmedzeniach, než s ktorými prišla Európska komisia a členské štáty.
Autor je spravodajca ČTK v Bruseli.