V októbri 1996 bol Bob Diamond superhviezdou. Pre City, finančné centrum Londýna, bol 45-ročný americký švihák stelesnením ideálu, ktorému sa mladí bankári chceli podobať. Minimálne všetci tí, ktorí v tom čase dostali pozvánku na párty, na ktorej mal byť oficiálne predstavený nový šéf „globálnych trhov“ v investičnej odnoži banky Barclays, dnes známej ako Barclays Capital. „Každý chcel byť v jeho blízkosti, dotknúť sa jeho zlatej ruky. Očakávalo sa, že všetci budeme amerikanizovaní, že všetci budeme ako Bob,“ rozplýval sa po párty jeden z manažérov banky.

Bob Diamond nebol pre svojich nových kolegov vzorom len vďaka svojej posadnutosti športom a zdravou stravou. Každý v Londýne počul o tom, že do Barclays prešiel z newyorskej banky CS First Boston preto, lebo jeho bonus osem miliónov dolárov za predchádzajúci rok sa mu málil. O necelých 16 rokov neskôr, v júli 2012, je Diamond jedným z najnenávidenejších ľudí vo Veľkej Británii. Nestojí už v čele Barclays, no je ústrednou postavou škandálu, ktorý otriasa svetovým bankovníctvom. Škandálu, ktorý mení imidž finančníkov na „bankstrov“– bankových gangstrov.

Všadeprítomný Libor

Dôvodom radikálnej premeny vnímania ľudí pracujúcich v epicentre finančného sveta je manipulácia s medzibankovou úrokovou sadzbou Libor. Päťpísmenová skratka nemusí bežným ľuďom hovoriť veľa, no v anglosaskom svete (a nielen v ňom) toto jediné číslo rozhoduje o tom, koľko peňazí ľuďom ostane v peňaženke, keď zaplatia svoje dlhy – hypotekárne úvery, splátky kreditných kariet, pôžičky. Od výšky Liboru závisí napríklad aj výška splátok 30-ročnej hypotéky, ktorú si prednedávnom vzal na svoje nové rodinné sídlo zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg.

Ak sa k týmto tradičným produktom pridajú aj ďalšie exotické finančné deriváty, pohyb Liboru ovplyvňuje cenu kontraktov v objeme viac ako 300 biliónov dolárov.

Banka Barclays už nie je v škandále otriasajúcom svetový finančný systém v pozícii podozrivého. Zaplatením pokuty 453 miliónov dolárov britským a americkým regulačným úradom potvrdila obvinenia, že v rokoch 2005 až 2009 naozaj podvádzala. Otázkou pre vyšetrovateľov je, aký je skutočný rozsah tohto podvodu. Dennodenné určovanie úrokovej sadzby, ktorá má bezprostredný dosah na životy ľudí, je totiž kolektívnym biznisom.

Výpočet Liboru je postavený na číslach, ktoré Britskej bankovej asociácii posielajú najrenomovanejšie banky sveta. Tie odzrkadľujú podmienky, za ktorých by si každá z nich mohla na trhu požičať od iných bánk na rôzne obdobia v rozličných menách. Spoločnosť Thomson Reuters, ktorá pre asociáciu robí výpočet, z dodaných údajov odfiltruje polovicu extrémnych hodnôt –štvrtinu najvyšších a štvrtinu najnižších. Z ostávajúcich vypočíta aritmetický priemer, ktorý je na daný deň považovaný za oficiálnu úroveň Liboru.

„Bankster“ Bob

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa