Deravé slovenské zákony nahrávajú špekulantom. Ako fyzická osoba môžu napríklad vyhlásiť osobný bankrot a pohodlne žiť ďalej. A to je vážny problém. Aj preto Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS) podľa slov svojho prezidenta Martina Musila podala nedávno podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby preskúmala inštitút takzvaného oddlženia.
Do peňaženky načrieme veľmi hlboko. Vláda a Brusel sa čoskoro postarajú o nové a vyššie dane
„Zatiaľ čo legislatíva dlžníkom poskytuje neprimeranú ochranu a výhody, veriteľom znemožňuje efektívne domáhať sa svojho práva. Pritom ústava garantuje zásadu rovnosti strán, teda medzi právami a povinnosťami oboch strán,“ objasňuje M. Musil pre TREND.
Legislatíva s trhlinami
Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK) vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca apríla 2021 zbankrotovalo už 51 090 ľudí. V tomto roku od januára do konca apríla 2021 zbankrotovalo 1 669 dlžníkov. Situáciu totiž ovplyvňuje pandémia. „Osobné bankroty budú v tomto roku vyhlasované najmä na dlžníkov, ktorí majú dlhy z predchádzajúcich období,“ hovorí hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.
Šetríte si do kasičky či investujete? Matovič zavetril ľahkú korisť na skryté dane, chce úspory
Vlani od januára 2020 sa legislatívne podmienky upravili tak, že dlžník môže požiadať o oddlženie, len ak má na krku exekúciu trvajúcu dlhšie ako rok. Verejnosť aj veritelia sa mohli dozvedieť aj o zrušených bankrotoch, ktoré boli predtým „neviditeľné“. A správcovia konkurznej podstaty dostali právo prešetriť majetok dlžníka a jeho poctivé úmysly pri vyhlásení bankrotu.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?