Keď sa Jozef vrátil z dovolenky v Španielsku, nebolo to len flamenco a slnkom zaliata pláž plná opálených tiel, ktoré mu zostali v pamäti. Stretol sa tam s niečím, čo zo svojej domoviny nepoznal, a v oblasti, kde veľké prekvapenia nečakal. Okrem obyčajných bankomatov, na ktoré je zvyknutý, si všimol i úplne iné. Ľudia z nich peniaze nevyberali, naopak, vkladali ich. Nepotrebovali vkročiť do pobočky a vystáť rad, aby bankár prebral ich úspory či denné tržby. Urobili to sami rýchlo a automatizovane.
Keď slovenské banky koncom vlaňajška takmer svorne dočasne rušili poplatok za vklad v hotovosti, nezabudli pripomenúť, že práca s hotovosťou je pre ne jedna z najnákladnejších. No hoci sa najmä najväčšie slovenské banky snažia držať krok s technologickými novinkami vo svete (tak ako najčerstvejšie vidno pri platbách mobilmi), bankomaty s automatizovanou depozitnou funkciou dosiaľ nezaviedla žiadna. Vo vlastných pobočkách to umožňuje len Raiffeisen Bank, ktorá ponúka automaty s výberovou aj vkladovou funkciou.
Česko si všimlo
Vkladomaty sú pritom podľa prieskumu, ktorý v júni zverejnila medzinárodná bankomatová asociácia ATMIA, svetovým trendom a najhorúcejšou bankomatovou inováciou v poslednom období. Podľa štúdie londýnskej konzultačnej firmy RBR zaoberajúcej sa najmä prieskumami o platobných kartách či bankomatoch bolo koncom roka 2011 vo svete 670-tisíc vkladomatov. Za dva roky to znamenalo viac ako 45-percentný nárast. Od minulého roka ich citeľný boom zažívajú napríklad aj v susednom Česku, najviac ich má UniCredit Bank či ČSOB alebo Česká spořitelna. Zavádzajú ich aj menšie české banky.
Rozvoju zrejme napomohlo i to, že v susednej krajine sú vklady na pobočke zo zákona bezplatné už od roku 2010. Pri vkladomatoch potom od klientov poplatok pýtať môžu. No ako ukazujú skúsenosti, pre klientov je to tak či tak lákavá alternatíva. Napríklad v Českej sporiteľni podľa Jana Holinka z odboru komunikácie neustále stále stúpa objem i počet vkladov, za päť mesiacov tohto roka ich bolo 141-tisíc, priemerný vklad je 8,7 tisíca českých korún. A tak ich sieť bude banka ďalej rozširovať.
Preč s radmi
Najviac depozitných bankomatov sa ostatné roky inštalovalo v Číne a Rusku. Banky v týchto krajinách rýchlo rástli v retaile a začali mať problém – dlhé rady čakateľov na pobočkách. Preto museli prácu s hotovosťou zautomatizovať. Zavádzali sa najmä moderné vkladomaty s automatickou depozitnou funkciou, a tak ich počet podľa RBR vo svete už prevažuje nad starším, takzvaným obálkovým systémom. Hotovosť sa do takýchto vkladomatov vkladá v obálkach a pracovníci banky ju komisionálne prepočítajú a pripíšu na účet. Takéto vkladomaty možno nájsť – hoci raritne – aj na Slovensku, má ich napríklad Sberbank. Zaužívané sú v USA, vo Veľkej Británii, ale aj v Španielsku alebo vo Francúzsku.
Automatizované vkladomaty vloženú hotovosť samy prepočítajú, overia a hneď pripíšu na účet, ku ktorému je vložená platobná karta vydaná. Polovica z nich vo svete dokonca recykluje bankovky. To znamená, že v jej vnútri neexistujú úplne oddelené svety na prijímanie a vydávanie peňazí, ale do obehu sa dostávajú aj tie prijaté. Napríklad v Japonsku takto fungujú všetky vkladomaty.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?