Následne sa začalo verejne hovoriť o tom, ako ministerstvo hospodárstva v septembri tohto roka potichu odsúhlasilo predĺženie výroby elektriny z uhlia na štrnásť rokov, čím baniam zabezpečilo istý biznis na netradične dlhé obdobie.
HBP ako súkromná firma sú pritom bytostne závislé od štátu. Na Slovensku sa naďalej ťaží uhlie len vďaka vládnej podpore baníctva. Na jednej strane tak stoja Hornonitrianske bane Prievidza – súkromná firma s nejasnými vlastníckymi vzťahmi, predávajúca uhlie za netransparentných podmienok.
Na strane druhej ostatné firmy a spotrebitelia, ktorým podpora neekologickej ťažby uhlia predražuje faktúry za elektrinu. Stratové sú aj Slovenské elektrárne (SE), ktoré musia hnedé uhlie od baní kupovať. A v neposlednom rade na túto podporu dopláca aj sám štát, pretože by sa mu viac oplatilo, keby baníci za rovnaký plat sedeli doma a neničili si zdravie pri už aj tak neekologickej ťažbe.
Pavučina vzťahov
Na zorientovanie v aktuálnej situácii treba pochopiť, ako sa k HBP dostávajú štátne peniaze. Ešte v roku 2005 pravicová vláda rozhodla, že Slovensko bude aj napriek zjavnej neefektívnosti naďalej vyrábať elektrinu z uhlia. Na to slúži podporný mechanizmus takzvaného všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ), ktorý prikazuje Slovenským elektrárňam vyrábať a dodávať elektrinu z uhlia.
Firma za to dostáva od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) priznané doplatky, ktoré im majú kompenzovať náklady. Náklady sú teraz výrazne vyššie, než za aké dokážu SE elektrinu na trhu predať. Aby na tejto činnosti elektrárne neprerábali, musela by pri zachovaní všetkých nákladov na dnešnej cenovej úrovni vzrásť cena elektriny z dnešných približne 30 eur za megawatthodinu na 110 eur.
Cena komodity na trhu však, naopak, klesá a tým rastie doplatok pre SE. Len v minulom roku stúpol na 93 miliónov eur. Najvýraznejším nákladom je pre SE samotné hnedé uhlie. Podľa ÚRSO tvorí asi 72 percent nákladov na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia.
Problémom je, že cenu, za ktorú bane predávajú uhlie Slovenským elektrárňam, ministerstvo hospodárstva ani regulátor neurčujú. HBP si ju dohadujú priamo so SE a jej výšku nezverejňujú. „Predajná cena uhlia je stanovená dohodou zmluvných strán a tvorí predmet obchodného tajomstva,“ vysvetľuje hovorkyňa HBP Adriana Siváková.
Zverejniť ju odmietli aj SE. Pre bane ide pritom o kľúčový finančný faktor, keďže
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?