Trhy sa očividne boja druhej vlny koronakrízy. Keby však prišla potravinová kríza, pred ktorou varuje OSN, dosah by bol oveľa zásadnejší. Všeobecná neistota urýchľuje odhodlanie Európskej únie zmeniť fatálny nedostatok výrobných kapacít na produkciu liekov a ochranných pomôcok na svojom území.

Brusel plánuje vyčerpať miliardy eur na predbežné nákupné dohody s farmaceutickými spoločnosťami o vývoji vakcín proti koronavírusu.

Peniaze z fondu EÚ, známeho ako nástroj na podporu v prípade núdze, by mali byť zamerané predovšetkým na lieky, ktoré sa tento rok dostanú do štádia klinických skúšok s potenciálom masovej produkcie už v roku 2021.

Zraky štátov a finančných trhov sa upierajú na vývoj v krajinách, ktoré po opadnutí úvodnej vlny nákazy a uvoľnení opatrení čakajú na príchod druhej vlny pandémie. Aj keď sa všeobecne očakávajú výrazne nižšie čísla než pri prvej vlne, biznis sa bojí možného opätovného zatvárania hraníc, ktoré by pravdepodobne prišlo. Hospodárske dôsledky by boli zásadné.

Samozrejme, situáciu môže opäť zvrátiť Fed a ECB, ktoré zvýšia pumpovanie peňazí do trhov, a žiadny z negatívnych scenárov sa neudeje. Generálny tajomník OSN António Guterres však varuje pred novou hrozbou.

Podľa OSN je svet na pokraji najhoršej potravinovej krízy od druhej svetovej vojny. Globálnu ekonomiku v súčasnosti ovplyvňuje kombinácia ekonomickej depresie a obmedzení pre vírusovú pandémiu.

Vlády a centrálne banky čelia rastúcemu sociálno-ekonomickému chaosu. Ten by sa mohol posunúť až na nezvládnuteľnú úroveň, keby sa narušil potravinový systém. Ten je podľa OSN bezprecedentne ohrozený, keďže každé obmedzenie pohybu tovaru vrátane potravín limitujú schopnosti ľudí predávať a nakupovať potraviny.

Aj keď ju ešte nevidíme, vo svete sa vzmáha búrka extrémnej chudoby a hladu, ktorá môže logicky viesť k dlhému obdobiu sociálnych nepokojov. Podľa OSN sa môže v dôsledku vírusovej pandémie viac ako 50 miliónov ľudí dostať do pásma okamžitej chudoby.

Potravinový problém hrozí aj vyspelým krajinám. Napríklad v USA od začiatku krízy zatvorili niekoľko závodov na spracovanie mäsa a potravín, čo obratom spôsobilo nedostatok niektorých potravín a ich zdraženie. Ak sa globálna potravinová kríza zhorší, vlády ju nedokážu rýchlo vyriešiť. Peniaze sa tlačiť dajú, viac jedla však žiadna tlačiareň vyprodukovať nedokáže.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.