Zrazu zmena záberu a auto na opačnej strane Zeme sa samo od seba pohne a začne plnou rýchlosťou kľučkovať po uliciach veľkomesta. Aj takto si podľa fantázie filmových tvorcov môžu mnohí predstavovať hackerov, ktorí sa dokážu na diaľku zmocniť aj desiatky rokov starých modelov automobilov. Samozrejme, treba to brať s nadhľadom. No to nie je úplné sci-fi.
Ako sa brzdí pomocou notebooku
Už pred štyrmi rokmi sa dvom bezpečnostným špecialistom, Charliemu Millerovi a Chrisovi Valasekovi, podarilo nabúrať sa do Jeepu Cherokee. Využili to, že automobil mal dátové pripojenie na internet a slabé zabezpečenie centrálneho počítača v aute. Dovoľoval im z obývačky zadávať príkazy a auto na diaľnici spomalilo, hlasitosť rádia išla na maximum a ešte sa spustilo ostrekovanie predných okien. A človek za volantom mohol všetko len sledovať a modliť sa.
Softvérovú chybu mali desiatky tisíc ďalších automobilov od General Motors na cestách. Firma na úspešnosť týchto hackerov zareagovala a vydala opravnú aktualizáciu. Možno aj preto, že ľudia sa na autonómne autá stále pozerajú so skepsou.
A aj preto, že sú pre útočníka najlepší úlovok. Všade plno senzorov, kamier, elektronické ovládanie, nie iba akcelerácie a brzdenia, ale aj otáčania volantu a prakticky nevyhnutné pripojenie na internet. Veď už len spustenie ostrekovania predného skla bez pustenia stieračov môže na diaľnici pri plnej rýchlosti urobiť poriadny chaos.
Svoj význam začína mať aj ochrana súkromných informácií. Auto ich vie o svojom majiteľovi zistiť neúrekom. A tie sa potom dajú využiť na vydieranie, v lepšom prípade sa predajú ďalej. Ochrana nemusí byť neprekonateľná, ale aj pár jednoduchých pravidiel pomôže.
Zdroj: Tesla Motors
Napríklad je nevyhnutné vedieť, kto má fyzický
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?