Úrad pre dohľad nad výkonom auditu (Úrad) ako národný regulátor má viaceré významné kompetencie, medzi ktoré patrí aj monitorovanie vývoja na trhu poskytovania služieb štatutárneho auditu subjektom verejného záujmu (SVZ). Na účely monitorovania Úrad využíva okrem iného verejne dostupné informácie zo správ o transparentnosti tých audítorských spoločností, ktoré vykonávajú štatutárny audit v subjektoch verejného záujmu.
Na základe tržieb uvedených v správach o transparentnosti zverejnených v roku 2023 za účtovné obdobia končiace sa v roku 2022 pripravil Úrad rebríček audítorských spoločností na trhu poskytovania služieb štatutárneho auditu subjektom verejného záujmu. Poradie v rebríčku bolo určené na základe tržieb za štatutárny audit ročných (individuálnych) a konsolidovaných účtovných závierok SVZ subjektov patriacich do skupiny podnikov, ktorých materským podnikom je SVZ.
Vývoj na trhu
Na základe tržieb zo správ o transparentnosti audítorských spoločností možno konštatovať, že na Slovensku naďalej pretrváva vysoká koncentrácia na trhu poskytovania služieb štatutárneho auditu subjektom verejného záujmu. Miera koncentrácie za rok 2022 pre štyri najsilnejšie audítorské spoločnosti dosahuje hodnotu 81,36 percenta, čo je v porovnaní s rokom 2021 pokles o 8,52 percentuálneho bodu.
Pokles podielu na trhu auditu SVZ zaznamenali aj dve najsilnejšie audítorské spoločnosti – PwC a KPMG, ktoré v minulosti ovládali viac ako 50 percent trhu, ale za rok 2022 poklesol ich podiel na 45,23 percenta. V porovnaní s rokom 2021 ide o pokles o 10,88 percentuálneho bodu.
Tržby audítorských spoločností za audit SVZ sa vlani zvýšili v porovnaní s rokom 2021 o trinásť percent. K 31. decembru 2022 bolo na Slovensku spolu 179 SVZ, čo je o dva subjekty menej ako k 31. decembru roku predtým. Pri tomto minimálnom znížení počtu SVZ v porovnaní s rokom 2021 možno konštatovať, že zvýšenie tržieb súvisí hlavne so zvýšením poplatkov za audit z dôvodu inflácie.
- Úrad pre dohľad nad výkonom auditu
- Úrad je právnická osoba, ktorej je v oblasti verejnej správy zverený výkon dohľadu a plnenie ďalších úloh podľa zákona o štatutárnom audite a podľa nariadenia EÚ. Zriadenie efektívneho systému verejného dohľadu nad štatutárnymi audítormi a audítorskými spoločnosťami vyplýva zo smernice EÚ. Jedným z hlavných atribútov Úradu, ktorý je predpokladom pre dosiahnutie účinného dohľadu, je jeho nestrannosť a nezávislosť najmä od štatutárnych audítorov a audítorských spoločností, ale aj od štátnych orgánov, orgánov územnej samosprávy, iných orgánov verejnej moci a od ďalších právnických osôb alebo fyzických osôb. Cieľom Úradu je zvyšovať dôveru v audit, čím prispieva k posilneniu dôvery externého prostredia vo finančné informácie zverejňované v účtovných závierkach.
Tržby veľkej štvorky za audit SVZ v porovnaní s rokom 2021 vzrástli o dve percentá, čo je oveľa menej ako celkové zvýšenie tržieb za audit SVZ vo výške trinástich percent. Dôvodom je hlavne zníženie podielu veľkej štvorky na trhu auditu SVZ o 8,52 percentuálneho bodu. Ide o pozitívny vývoj koncentrácie na trhu poskytovania služieb štatutárneho auditu, ktorý bol zaznamenaný aj v iných krajinách. Audity SVZ sa presúvajú z veľkej štvorky na menšie audítorské spoločnosti. Dôvody sú nasledujúce: väčšie audítorské spoločnosti nemajú záujem o vysokorizikový audit SVZ, ako aj to, že niektoré SVZ sa rozhodli pre menšie audítorské spoločnosti z dôvodu nižších poplatkov za audit.
Tento pozitívny vývoj so sebou prináša aj väčšie nároky na menšie audítorské spoločnosti, ktoré v súvislosti s auditom SVZ by mali mať dostatok ľudských zdrojov, odborné znalosti a skúsenosti, ako aj vhodné systémy riadenie rizík, interné kontroly a procesy. V súvislosti s presunom auditu SVZ na menšie audítorské spoločnosti nedošlo na Slovensku k nárastu v počte audítorských spoločností na trhu auditu SVZ v porovnaní s rokom 2021. Dve audítorské spoločnosti prestali vykonávať audit SVZ a namiesto nich pribudli dve nové audítorské spoločnosti.
Vysoká koncentrácia na trhu auditu SVZ má svoje výhody, ale aj negatívne stránky. Úrad preto bude aj naďalej monitorovať trh poskytovania služieb štatutárneho auditu a neaudítorských služieb pre SVZ a vyhodnocovať riziká vyplývajúce z vysokej koncentrácie na trhu.
Mária Chrenková je odborná zamestnankyňa Úradu zodpovedná za prípravu rebríčka, Ľudmila Buzgová je špecialistka Úradu na štandardy a medzinárodnú spoluprácu.