My sa poriadne nedokážeme postarať ani o pár radarov a využívame ruskú techniku pomaly z čias studenej vojny. Rozvinuté krajiny sú rozvinutými krajinami preto, lebo majú v kľúčových oblastiach nastavený systém, ktorý funguje bez ohľadu na aktuálnu politickú zostavu. U nás je to presne naopak. Dokumentujú to diaľnice, nemocnice či školstvo.

Z tohto pohľadu nie je výnimkou ani armáda. Tá si namiesto logických a premyslených nákupov celé roky len naháňa vlastný chvost. Ak sa aj v minulosti objavili snahy o dlhodobý koncept, skončili v zásuvkách pod silnou vrstvou prachu. Logiku či smelé plány prebila politika, v kresle ministra obrany sedeli v drvivej väčšine nominanti strán, ktoré rezort „vyhrali“ vo voľbách.

A tak naša armáda aj  vyzerá. Okrem rozpadnutej techniky vojakom padajú na hlavu aj kasárne. Vo svete patrí vojenčina medzi najváženejšie povolania, rovnako ako služba v polícii či u hasičov. U nás je to skôr partia nadšencov, ktorí stále dúfajú, že na konci tunela zabliká aspoň malé svetielko. Nepotrebujú pritom veľa, na úvod by stačilo, aby mali na výkon svojej práce vytvorené dostatočné podmienky. Nepriaznivý stav nemožno pripísať na vrub vláde Igora Matoviča, no práve od jeho kabinetu armáda aj verejnosť očakávajú nevyhnutnú zmenu.

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k predstaveniu návrhov novej Bezpečnostnej a Obrannej stratégie Slovenskej republiky v Bratislave 8. decembra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Naď ide nakupovať. Slovenská armáda má získať vrtuľníky za 50 miliónov

Nákupy vojenskej techniky za miliardové sumy sú predmetom diskusií už niekoľko rokov. Modernizácia zastaranej výbavy je na jednej strane nevyhnutná, na druhej však stojí otázka, či štát nedokáže obranu obyvateľov zaobstarať efektívnejšie. Kľúčom je systém, ktorý síce vymyslia politici, no vo výsledku ochráni strategické záujmy štátu pred nimi samotnými.

Pokojne by mohli mať väčšiu zodpovednosť odborníci,  ktorí riešia problematiku dlhodobo a nie iba jedno funkčné obdobie. Keby boli nákupy vojenského vybavenia pod podrobnou kontrolou verejnosti, neboli by slávnostné politické pečiatky potrebné. Lenže práve o tie v našich končinách ide. Pred vedením rezortu zostáva najdôležitejšia úloha – vysvetliť opodstatnenosť nákupov nielen verejnosti, ale ideálne aj vojenským profesionálom. Tí totiž najlepšie vedia, čo na svoju prácu potrebujú.

Sociológa Martin Slosiarik
Neprehliadnite

Koalícia si pod sebou píli konár vlastnými hádkami

Ako to bude vyzerať v praxi, ukážu nasledujúce mesiace. Koalícia má však vlastných problémov vyše hlavy, vo svete (a na Slovensku najsilnejšie) zúri pandémia koronavírusu, a tak sú zatiaľ odborné debaty skôr raritou než železným pravidlom. Aj tá o armádnych investíciách sa zatiaľ potichu krčí kdesi v kúte.