Čo sa stane podnikateľovi, keď sa skombinuje jeho veľké ego s presvedčením, že dokáže riadiť všetko, a preto si môže rizikovo napožičiavať stámilióny eur? Podľa neho zrejme nič. Má predsa dobrý biznisplán.

Lenže s epidémiou vo svojom podnikateľskom zámere nerátal. A tá prišla ako čierna labuť, ktorá jeho biznisplán z nestabilných kociek rozmetala na hromadu sutín, pod ktorou skončila kopa nezabezpečených investorov. Dôvodov, prečo spoločnosť Arca Capital, ktorá mala ambície žraloka v tele kapra, asi skončí v konkurze a s reťazou trestných oznámení od nespokojných veriteľov na krku, je niekoľko.

Pavol Krúpa
Neprehliadnite

P. Krúpa: Arca pod vedením Veliča môže skončiť v konkurze, inak je na ozdravenie stále šanca

V prvom rade mala veľmi rizikový biznisový model, ktorý fungoval v ére ekonomického rastu a ultranízkych úrokov. Expandovať rýchlo, neuvážene a na dlh sa dá, ale nie donekonečna. Ak zdroje, najmä dlhodobé v podobe firemných dlhopisov, na trhu dražejú, expanzia by sa mala utlmiť.

Navyše keď je jasné, že skôr či neskôr príde kríza. Túto základnú ekonomickú poučku manažéri Arcy akoby ignorovali. A v posledných rokoch expandovali ako diví, kupovali všetko, čo bolo na predaj v rámci hesla – diverzifikujeme portfólio.

To by bolo v poriadku, keby firmy, ktoré kúpili, neboli drahé a navyše ich neboli nadobudli za drahé cudzie zdroje. Vlastný kapitál bol pre týchto „žralokov“ len oštarou. Aj preto veľa ich biznisov bolo stratových.

Skupina s ambíciami žraloka doplatila na svoj rizikový biznismodel
 

To je ďalšia vec, ktorú skupina nezvládla. Nevedela získané aktíva kvalitne riadiť. Nedokázala dokonca vybudovať ani vlastnú sieť sprostredkovateľov, ktorí by predávali jej produkty, dnes už toxické zmenky a dlhopisy. Tú si musela kúpiť. Sprostredkovatelia jej nosili drahé peniaze od investorov, ktorí očakávali výnosy aj nad šesť percent ročne, čo je v ére takmer nulových úrokov v bankách slušné číslo. 

S rýchlou expanziou súvisela netransparentnosť podnikania Arcy. Spoločnosť síce úspešne marketingovo komunikovala, že v portfóliu má viac ako 150 firiem, ale dopátrať sa, kde sú všetky tie firmy, je ťažká práca aj pre analytika, ktorý sa rád hrabe vo výročných správach.

Ak to niekto začne robiť, zistí, že otázna je aj hodnota aktív, ktorú Arca rada spomínala. Na jar to malo byť ešte vyše dvoch miliárd eur. O tom, že je to hausnumero, svedčí aj to, že terajší šéf Arcy Rastislav Velič nedávno priznal, že hodnota aktív môže byť okolo jednej miliardy.  Kde sa vyparila miliarda z jej hodnoty od jari, nie je jasné.

Arca Capital
Neprehliadnite

Arca Capital svoje záväzky zrejme nezvládne splatiť. Čaká ju konkurz

Arca ponúka jednoduché vysvetlene: aktíva okresala koronakríza. Ale žeby až o toľko? Skôr sa zdá, že ich pôvodná hodnota bola nafúknutá. Odhady viacerých odborníkov, s ktorými TREND rozoberal valuáciu Arcy, sú skromnejšie a pohybujú sa od 250 do 500 miliónov eur.

Druhé vysvetlenie je to, že R. Velič nemohol priznať, že ich aktíva nie sú hodné ani menej ako polovicu výšky ich pohľadávok, ktoré odhadol na jednu miliardu, lebo by automaticky vylúčil možnosť reštrukturalizácie firmy. Pri nej podľa slovenských zákonov musí byť firma schopná uhradiť aspoň 50 percent nárokov veriteľov. Ak to nedokáže, ide do konkurzu.

A tam Arca Capital zrejme aj skončí – s rozpredaným majetkom a nahnevanými drobnými investormi, ktorým ostanú len zvyšky z kapra, ktorý chcel byť šťukou, ak nie žralokom. O veľké a chutnejšie kusy Arcy sa už hlásia väčšie ryby finančného biznisu združené okolo J&T.