Architekt Igor Marko otvorene rozpráva o svojich úspešných aj neúspešných projektoch po celej Európe. Tvrdí, že i prehratá súťaž ho posúva vpred. Považuje za dôležité, aby si architekti vyskúšali každý stupeň navrhovania. Verejný priestor má byť podľa neho inkluzívny, inak nebude fungovať. Práve tento prístup chce využívať pri štvrti Vydrica pod Bratislavským hradom.

Aký máte vzťah k Bratislave?

Veľmi silný, keďže som sa tu narodil aj vyrástol. Veľkú časť života som strávil v Londýne, takže keď sa ma niekto pýta, odkiaľ som, cítim sa trocha schizofrenicky. Mne sa veľa vecí, ktoré sa spájajú s domovom, spája s Londýnom. Bratislava je neoddeliteľná súčasť môjho života napriek tomu, že som 25 rokov preč. V Bratislave máme veľa rozbehnutých projektov.

Kým sa viac cítite byť – architektom, urbanistom či vizionárom?

Sám s tým mám problém. Ľudia majú radi kategórie, ja ich nemám. Vybral som si nejakú cestu a v nejakom čase som inklinoval k niečomu viac. Raz som bol viac architekt, inokedy urbanista. Vizionárstvo patrí k mojej práci. Človek sa vyvíja a je dobré, ak má viac platforiem, špeciálne v kreatívnom prostredí. Cítim sa dobre vo všetkých troch pozíciách.

TREND: MARTIN PAŠKO - ARCHITEKT
Neprehliadnite

Industriálne budovy predražujú developerom projekty, ale oplatí sa ich zachovať

Vaše projekty sa pohybujú na hranici medzi experimentom a vizionárstvom. Experimenty nie vždy vyjdú a vízie sa nie vždy uskutočnia. Ako je to u vás?

Veľa vecí sa nezrealizuje, to patrí k výbave architekta. Veľa vecí zostane na papieri, ale je to súčasť procesu. To znamená, že vždy to beriem ako súčasť nejakého experimentu. Samozrejme, stali sa aj čisté chyby, ale museli sme sa od nich odosobniť. To patrí k procesu hľadania. Veľa architektov hovorí, že návrh sa musí zrealizovať, až vtedy sa potvrdí jeho kvalita. Myslím si, že proces je komplexnejší a nedá sa takto zjednodušiť. Veľa vecí zostane len ako abstraktné myšlienky, ktoré sa nezrealizujú, čo je niekedy dobré. Považujem za veľmi dôležité, aby si architekti vyskúšali každý stupeň navrhovania.

Takže neľutujete, že niektoré vaše nápady sa neuskutočnili?

Absolútne nie. Retrospektívne má každý jeden, aj nezrealizovaný projekt dôležité miesto. Každý pokus viedol k niečomu ďalšiemu.

Mohli by ste spomenúť nejaký neúspešný projekt?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa