Stalo sa tak v období, keď obe elektrárne riešia reputačné problémy. Lesoochranárske združenie VLK ich obvinilo, že spaľujú aj kvalitné drevo. Výsledkom bola nová legislatíva, podľa ktorej sa má spaľovanie kvalitného dreva obmedziť.

Celková hodnota transakcie bola podľa zástupcu firmy Arca Capital Mateja Danóciho 60 miliónov eur. Suma zahŕňa získanie prvých podielov v roku 2016, tých zvyšných v roku 2018 a tiež splatenie záväzkov voči bankám.

Dilema o biomase

Arca by chcela elektrárne prepojiť so svojimi inými aktivitami. V Topoľčanoch by chcela vykurovať vlastné pripravované priemyselné parky, na východnom Slovensku kúpiť ďalšie píly, z ktorých by potom získala odpadové drevo. Kúpiť by chceli aj lesy.

Elektrárne zároveň nadväzujú na existujúce aktivity Arcy v drevárstve. „Myšlienka akvizície týchto zdrojov bola spojená s tým, že my ako podnik drevospracujúceho priemyslu máme dostatok odpadového dreva a zároveň spracúvame biomasu v lesoch,“ uvádza pre TREND M. Danóci. Aj do topoľčianskej elektrárne dovážali dlhé roky biomasu.

Nedávno sa zmenili aj vzťahy medzi

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa