V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo pred poslednými parlamentnými voľbami podporil Daniela Lipšica
  • Neláka ho zopakovať príbeh Andreja Kisku, úspešného podnikateľa, ktorý vyhral voľby?
  • Ako by vyzerala vláda podľa teoretického modelu A. Zajaca

Prečo ste sa zapojili do iniciatívy V mojom mene a podporujete občianske združenie Progresívne Slovensko?

Každý z nás je zodpovedný za stav Slovenska. Toto platí najmä vtedy, keď vláda a parlament nedodržiavajú zákon alebo nemajú záujem slúžiť občanom. Smer vládol vyše osem rokov. Za ten čas podľa hodnotenia Svetového ekonomického fóra sa zo Slovenska stala druhá najskorumpovanejšia krajina vyspelého sveta. V testoch PISA dosahujú naši školáci čoraz horšie výsledky a sú pod priemerom OECD. Toto sú len dva z mnohých dôvodov, prečo podporím každú poctivú občiansku iniciatívu, ktorá sa snaží zvrátiť súčasný status quo.

V mojom mene je však politická iniciatíva, ktorá má snahu zmeniť sa na stranu. Rovnakými ambíciami sa netají ani Progresívne Slovensko. Nie ste teda spokojný so stavom politiky a demokracie?

Ak by som bol spokojný so stavom našej demokracie, znamenalo by to, že som slepý a hluchý. V skutočnosti je však namieste sa pýtať, aký politický systém v našej krajine reálne máme. Teoreticky je to liberálna demokracia, ale de facto žijeme v oligarchii. Spýtajte sa akéhokoľvek človeka tejto krajiny, či by žiadal, ak by zavraždili člena jeho rodiny pri asistencii štátnej moci, aby páchateľ bol identifikovaný a potrestaný. Nikto neodpovie záporne. Vyriešenie vraždy Róberta Remiáša naši politici usilovne zametajú pod koberec roky, a pritom sa tvária, že nevidia jeho matku čakať na spravodlivosť. Záujmy občanov a krajiny sa pre dnešnú vládnu elitu stali sekundárnymi, primárne sú záujmy úzkych skupín sponzorov. Možno sa raz dočkáme tlačovej konferencie policajného prezidenta, na ktorej oznámi, že vybuchnuté auto s Róbertom Remiášom bol len holografický trik a skutok sa nestal.

R. Remiáš je predovšetkým vina tých, čo mali moc za mečiarizmu. Odvtedy sa podľa vás Slovensko neposunulo vpred?

Chyba revolucionárov z 89. bola, že nedotiahli revolúciu do konca. Keby boli zavreli niektorých komunistov, zbavili funkcií sudcov, ktorí súdili obete komunistického režimu a podobne, politici by boli obozretnejší a dávali by si väčší pozor, aby neprekračovali zákon. Nezrušenie Mečiarových amnestií je jasný dôkaz toho, že u nás demokracia nefunguje. Ficovu vládu zrejme sponzorovali bývalí Mečiarovi ľudia a tí to nedopustia. Demokracia by mala byť vláda väčšiny, u nás sa zvrhla na oligarchiu. Od Mečiara sa nielenže veľa nezmenilo, ale zhoršilo.

Ak by polícia chcela niečo urobiť, už dávno to urobí, ale Smer je tak previazaný s Bašternákom, že by sám seba usvedčil.

Ako to myslíte?

Metódy vládnutia a likvidácie demokracie sú viac sofistikované. Moc je v rukách úzkej skupiny ľudí, je to zjavné zo všetkého, čo sa deje na Slovensku. A kradne sa omnoho premyslenejšie.

Eset patrí podľa zoznamu ministerstva financií medzi firmy, ktoré zaplatili najviac na daniach na Slovensku. Ako vnímate, že premiér býva v Bonaparte u človeka, ktorý je vyšetrovaný pre daňové podvody?

Ako dôkaz toho, že premiérovi nezáleží na riešení korupčných škandálov. Stačí sa pozrieť, čo sa s Bašternákovou firmou stalo, niekoľkokrát ju presúval do rôznych dediniek, potom ju predal niekomu, koho sa nedá dopátrať, je tam konateľ z Maďarska. Ak by polícia chcela niečo urobiť, už dávno to urobí, ale Smer je tak previazaný s Bašternákom, že by sám seba usvedčil. Bašternák by začal rozprávať.

Anton Zajac (59)

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Zdroj: Maňo Štrauch

Vyštudoval teoretickú fyziku na UK v Bratislave, neskôr pôsobil na STU. Stál pri zrode americkej časti spoločnosti Eset, ktorej bol viac ako desať rokov aj výkonným riaditeľom. Pod jeho vedením bol Eset,LLC štyri roky po sebe vyhlásený medzi 500 najrýchlejšie rastúcimi súkromnými firmami v USA. Angažuje sa v neziskových projektoch ako Teach For Slovakia, Slovenská aliancia pre internetovú ekonomiku či Slovak American Foundation.

Všeobecne sa tvrdí, že najväčšou prekážkou v podnikaní na Slovensku je korupcia. Ale nie je to len klišé, navyše, ak by biznis nepodplácal politikov, tak by sa korupčné správanie značne znížilo.

Ak prijmeme predpoklad, že štát je istý variant firmy, najväčšou prekážkou jeho vlastného podnikania je korupcia, ktorú sám na sebe toleruje a nefunkčnými inštitúciami podporuje. Obrovské zdroje, ktoré pri budovaní štátneho IT odtiekli na účty schránkových firiem, mohli byť použité v zdravotníctve, školstve alebo mohli byť investované do podpory začínajúcich firiem, z ktorých mohol vzniknúť ďalší Sygic alebo softvér na riadenie autonómnych áut. Pokiaľ ide o súkromné a poctivé podnikateľské subjekty odkázané na lokálny trh, tie môže korupcia vyradiť z hospodárskej súťaže úplne. Okrem korupcie je rad ďalších, štátom sponzorovaných prekážok.

Napríklad?

Nefunkčné IT systémy, štátna byrokracia, slabá vymožiteľnosť práva, neefektívne súdy, asymetria medzi pokutami pre podnikateľov a pokutami pre štát a veľa ďalších. Devastácia podnikateľského prostredia a nekoncepčné riadenie štátu vedie k zníženiu generovaných daní zo zisku. Kolaterálnou škodou vlády je kompenzácia nekoncepčnosti zvýšeným daňovým zaťažením podnikateľov. Bludný kruh sa tým uzatvára.

Chceme vidieť Slovensko vo finále tak ako Cibulkovú a Sagana, alebo na konci pelotónu?

Ak porovnáte Slovensko so zahraničím, kde ste strávili časť svojho života, v ktorých oblastiach nejdeme správnym smerom?

Ak demokraciu chápeme v širšom kontexte riadenia štátu a jej cieľ definujeme ako budovanie prosperujúcej, konkurencieschopnej krajiny s rastúcou kvalitou života jej obyvateľov, potom oblastí, ktoré sa nevyvíjajú dobrým smerom, je viac. To, čo považujem za najväčšiu výzvu tejto a všetkých vlád nielen na Slovensku, je chýbajúca vízia. Kde vidí vláda Slovensko o dvadsať rokov? Vďaka Moorovmu zákonu a nástupu informačných technológií sa svet dostal do etapy exponenciálneho rastu. Najkľúčovejší trend sveta je akcelerácia. Ak trend zachytíme o pár rokov neskôr, rozdiel medzi víťazmi a zvyškom sa bude zväčšovať. A víťaza nikto nedobehne. Chceme vidieť Slovensko vo finále tak ako Cibulkovú a Sagana alebo na konci pelotónu a tabuľky tak, ako končí naša mladá generácia v PISA testoch? 

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Zdroj: Maňo Štrauch

Žijete najmä v USA, kritizujete, čo sa deje na Slovensku. Nechcete sa vrátiť a zapojiť sa do verejného života, keď vidíte, v akom stave je spoločnosť?

Neznášam nespravodlivosť a, samozrejme, chcem pomôcť v rámci svojich možností. Nemám také ambície, aby som viedol nejaké hnutie ako líder. Chýba mi na to aj sieť ľudí, keďže som veľa času strávil vonku. Pozerám sa na to, aké skupiny existujú, a keď im uverím, zapojím sa. Na Slovensku je veľa schopných a slušných ľudí a potenciál existuje, ale zatiaľ nevidím stratégiu na dlhšie obdobie a ísť do politiky len preto, aby som bol pred kamerami, ma neláka. Chcem pomôcť zmeniť systém na Slovensku, otázka je, či je to vôbec možné, aj vzhľadom na situáciu, ktorá je vo svete.

Veľa šikovných ľudí odchádza zo Slovenska. Dá sa s tým niečo robiť?

Za posledných 50 rokov nastali na našej planéte väčšie zmeny ako za celú predchádzajúcu históriu ľudstva dohromady. No a v nasledujúcich 20 rokoch sa vývoj ešte urýchli. Katalyzátorom zmien je kombinácia nových technológií: umelá inteligencia, virtuálna realita, 3D tlač, nanotechnológie, dátové vedy, digitálna medicína a ďalšie. Množstvo prelomových inovácií zmení svet na nepoznanie. Slovensko má len jednu možnosť: urýchlene

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa