Predstavme si najskôr v krátkosti prieskum J&T BANKA WEALTH REPORT. Ako dlho ho už robíte a čo je jeho cieľom?
Na Slovensku sme tento jedinečný prieskum uskutočnili už po dvanástykrát. Ide o unikátny výskum správania, názorov a zámerov slovenských a českých dolárových milionárov. Jeho cieľom je zmapovať investičné správanie a životný štýl dolárových milionárov, teda tých, ktorých disponibilný majetok má hodnotu minimálne jeden milión dolárov.
Koľko milionárov sa na ňom zúčastnilo?
Do kvantitatívneho prieskumu sa zapojilo tento rok celkovo 311 respondentov z radov milionárov. Išlo o 119 Slovákov a 212 Čechov. Kvalitatívny pohľad doplnili hĺbkové rozhovory s 22 milionármi. Na porovnanie názorov a postojov bol súčasťou prieskumu aj dotazník realizovaný medzi všeobecnou populáciou na vzorke viac ako tisíc Slovákov a tisíc Čechov.
Dalo by sa v jednoduchosti opísať, ako vyzerá typický dolárový milionár?
Dolároví milionári sú prevažne ekonomicky aktívni muži, majitelia či konatelia firiem. Priemerný vek slovenských dolárových milionárov je 53 rokov, za posledné dva roky sa nezmenil. V prípade Českej republiky ich vek vzrástol, aj keď iba minimálne, na 56 rokov. Zjavný je príchod generácie mladších dolárových milionárov, ktorí sú nástupcami ponovembrových podnikateľov, do popredia sa však už dostávajú aj úspešní startupisti.
Sú medzi nimi aj ženy? Aké je ich zastúpenie?
Musím povedať, že svet milionárov zostáva aj naďalej v drvivej väčšine mužským svetom. Muži nad ženami prevládajú aj v celosvetovom meradle, v budúcnosti by sa však mal pomer žien a mužov medzi milionármi vyrovnávať. Dôležitú úlohu v tomto zohrá okrem medzigeneračnej majetkovej výmeny aj fakt, že v porovnaní s minulosťou majú ženy už rovnaký prístup ku vzdelaniu a celkovo k príležitostiam a sebarealizácii tak v podnikateľskej oblasti, ako aj na trhu práce.
Predchádzajúci rok 2022 bol na finančných trhoch pomerne komplikovaný, sprevádzala ho mimoriadne vysoká inflácia, extrémne ceny energií aj zvyšujúce sa úrokové sadzby. Zmenilo sa niečo počas aktuálne sa končiaceho roku 2023?
Uplynulých 12 mesiacov prinieslo na finančné trhy a rovnako tak do života milionárov upokojenie a stabilizáciu. Mimoriadne vysoká inflácia začala aj vďaka opatreniam centrálnych bánk ustupovať, ceny energií sa v porovnaní s minulým rokom zastabilizovali na podstatne nižších úrovniach, keď sa nenaplnili obavy z toho, že bude nedostatok plynu či ropy v Európe. Ekonomika Európskej únie aj Slovenska dokázala aj v komplikovanom období rásť. Vďaka týmto faktorom začali nielen milionári, ale aj bežná populácia vnímať súčasnú ekonomickú situáciu priaznivejšie.
Odrazilo sa to aj na vývoji majetku bonitných klientov?
Viac dolárových milionárov deklaruje, že ich bohatstvo počas uplynulých 12 mesiacov narástlo a ubudlo tých, ktorí tvrdia, že hodnota ich majetku poklesla. Jednoducho negatívne faktory, ktoré spomaľovali tvorbu bohatstva, ustupujú, čo sa pozitívne prejavuje aj v odraze cien akciových a čiastočne aj dlhopisových trhov či private equity.
Ako vidia milionári vývoj svojho majetku a bohatstva do budúcnosti?
V otázke očakávaného vývoja bohatstva na ďalších 12 mesiacov sú viac optimistickí ako v nedávnej minulosti. Tri štvrtiny z nich očakávajú nárast hodnoty svojho majetku. V zásade žiaden z nich nepredpokladá, že výrazne schudobnie. Do budúcnosti očakávajú, že zbohatnú predovšetkým vďaka investíciám. Popri dlhopisoch a akciových tituloch očakávajú zaujímavý prínos pre ich bohatstvo aj od investičných nehnuteľností, avšak už v menšej miere než v minulosti. Stabilným zdrojom bohatstva zostane príjem z podnikania, ktorému by sa mohlo dariť viac ako doteraz pre zlepšujúci sa hospodársky výhľad.
Ktorým investíciám veria milionári najviac a očakávajú od nich najvyššie zhodnotenie?
Z hľadiska očakávaného najzaujímavejšieho zhodnotenia investícií veria milionári už štvrtý rok po sebe najviac investíciám do akcií zahraničných firiem, čo svedčí o ich vysokej finančnej vyspelosti, keď ich dôverou v túto triedu aktív neotriasol ani turbulentný rok 2022.
Mimoriadne zaujímavé zhodnotenie očakávajú podľa výsledkov prieskumu aj od investícií do korporátnych dlhopisov, v ktorých vidia možnosť zafixovania aktuálne vysokých výnosov do splatnosti na dlhší čas. Neprestávajú dôverovať ani investíciám do podnikania, a to aj prostredníctvom private equity fondov, keď sú presvedčení, že ekonomika bude naďalej rásť a s ňou aj firemné zisky.
Sú nejaké typy investícií, pri ktorých sú z hľadiska zhodnotenia zdržanlivejší?
Dôvera v budúce zhodnotenie sa u milionárov o čosi znížila v prípade nehnuteľností, a to už druhý rok po sebe. Vyššie úrokové sadzby, prísnejšie úverové štandardy a z toho plynúci utlmený dopyt po bývaní totiž minimalizujú priestor na rast ich cien, a teda aj výnosov z investícií do nich.
Z hľadiska budúceho zhodnotenia sa milionári najviac rezervovane stavajú k investíciám do kryptomien. Pozornosť tej skupiny milionárov, ktorá bola v minulosti kryptomenám viac naklonená, sa v poslednom období obrátila skôr smerom k investíciám do oblasti umelej inteligencie. Na rozdiel od kryptomien má podľa nich táto technológia zreteľné výhody a hmatateľné praktické využitie.
Práve umelá inteligencia je akýmsi trendom uplynulých mesiacov. Zachytil váš prieskum už aj postoj milionárov v tejto oblasti?
Áno, pojem umelá inteligencia je milionárom veľmi dobre známy, viac ako polovica z nich deklaruje, že presne vie, čo sa pod týmto pojmom ukrýva. Vnímajú ju ako jasnú, praktickú a revolučnú inováciu. Dve tretiny milionárov sa na ňu pozerajú dokonca ako na natoľko prevratnú, že môže viesť k zásadným ekonomickým zmenám a v určitých prípadoch k vymiznutiu celých profesijných špecializácií. Viac ako 40 % milionárov však predpokladá, že umelá inteligencia taktiež vytvorí nové profesie a bude mať celkový prínos pre zamestnanosť a ľudstvo.
Vidia úspešní ľudia na Slovensku aj nejaké negatíva či výzvy, pred ktorými krajina a spoločnosť stoja?
Každoročne sa milionárov v prieskume pýtame aj na celospoločenské témy. V tohtoročnom prieskume tradičné problémy ako korupcia, ťažká vymožiteľnosť práva či neustále sa meniace podmienky podnikateľského prostredia zatienili nestabilita na politickej scéne a tiež nedostatok politickej vízie do budúcnosti. Tretina milionárov považuje za problém aj neuspokojivý stav zdravotníctva. Ako sami deklarujú, zdravotnú starostlivosť preto čím ďalej, tým viac vyhľadávajú a využívajú za hranicami Slovenska.
Ako sa stavajú k Európskej únii a nášmu členstvu v nej?
Milionári na Slovensku sú dlhodobo zástancami myšlienky Európskej únie. Deklarujú, že Európska únia má na nás pozitívny vplyv a výhody členstva na čele s bezbariérovým prístupom na spoločný trh prevyšujú nad negatívami či snahou o centralizáciu rozhodnutí. Napríklad prijatie eura považuje 96 % milionárov na Slovensku za pozitívny krok. Celkovo sú presvedčení, že Európska únia má pozitívny vplyv na kvalitu života v členských krajinách.
Je niečo, čím vás milionári v prieskume prekvapili?
Možno ani nie prekvapili, ale pozitívne potešili. A to mimoriadne dobrou úrovňou finančnej gramotnosti a chuťou investovať, a tým zveľaďovať a zhodnocovať svoj majetok. Ako sme už spomínali, neodradil ich ani ekonomicky turbulentný rok 2022. V prieskume potvrdili, že veria v rast hodnoty rizikovejších investičných nástrojov. Takmer tretina milionárov preto deklaruje, že posilní akciovú zložku svojho investičného portfólia. Ďalšia štvrtina plánuje viac investovať do korporátnych dlhopisov a podielových fondov. To sú naozaj výborné správy svedčiace o ich finančnom rozhľade.
- Anna Macaláková
- Vyštudovala odbor bankovníctvo a investície na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. Riaditeľkou J&T BANKY na Slovensku je už deviaty rok, od roku 2018 je aj členkou predstavenstva banky. V minulosti zastávala post riaditeľky privátneho bankovníctva a tiež odboru Komfort. V J&T BANKE pracuje celkovo už viac ako 17 rokov.