Smrtiaca pandémia. Ruská agresia. Vysoká inflácia. Energetická kríza. Nepravidelné dodávky. Stúpajúce ceny. Ťaživé obavy. Pozitívna správa sa už tretí rok rýchlo stráca v množstve negatívnych.

Na trhu so stavebnými materiálmi by pozitívom mohol byť vysoký dopyt, ktorý výrobcovia cítia. Neveria však, že je trvalý, a s ohľadom na celkový vývoj termíny pri najlepšej vôli úplne neplnia.

Zatiaľ vyrábajú, no nevedno dokedy. Plánovať nedokážu, no vízie majú. Teraz im chýba okamžité riešenie, aby ľudia nezostali nielen bez práce, ale aj bez bytu.

Martin Kebísek, predseda predstavenstva cementárskej fabriky v Hornom Srní.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Martin Kebísek, predseda predstavenstva cementárskej fabriky v Hornom Srní.

Martin Kebísek, predseda predstavenstva spoločnosti CEMMAC

Do konca roka neuvažujeme o zastavení výroby, veríme, že situácia sa zásadne nezhorší. Cementáreň má nepretržitú prevádzku a odstávky sú iba z dôvodu generálnych opráv na štyri až šesť týždňov počas zimy. Iné nie sú – ekonomické ani ekologické. Keď už zariadenia vychladnú, nábeh je energeticky náročný.

Počas prevádzky úspora plynu ani energie neprichádza do úvahy. S výnimkou úplného odstavenia technológie, a to považujeme za krajné riešenie. Zastavili by sa potom aj betonárne, výroba dlažby, minerálnych izolácií, omietok i prefabrikovaných dielcov.

Mali by sme slabšie príjmy a odberatelia nedostatok cementu, ktorý by viedol k ešte rýchlejšiemu rastu cien, výrazne by predražil a následne utlmil výstavbu a stavebnú produkciu. Takto by sme ohrozili celý stavebný trh. Nás ohrozujú ceny všetkých vstupov, pri výrobe ktorých sa využíva energia, či sekundárne výpadky produkcie u nášho dodávateľa.

Ak Duslo Šaľa zastaví výrobu, bude na trhu nedostatok čpavkovej vody potrebnej aj pri výrobe cementu. Ak odstaví neplánovane čo i len jednu pec košický U. S. Steel, o pár týždňov pocítia deficit troskovej suroviny všetky cementárne v regióne. Investujeme priebežne a máme pripravený aj projekt výroby energie priamo v závode, zmenu technológie mlyníc za efektívnejší a modernejší typ s nižšou spotrebou energie a viacero menších investičných akcií.

Pri súčasnom vývoji preferujeme investície vedúce k výraznejšej úspore a energetickej nezávislosti. Zastropovanie cien elektriny a plynu pre domácnosti a podniky považujeme za nástroj, ktorý môže byť krátkodobo veľmi efektívny, a požiadavka na strop je momentálne určite legálna.

Z dlhodobého hľadiska je potrebné také riešenie, aby sa problém neopakoval s inou komoditou. Uprednostníme prevenciu špekulácií a navrhujeme zvážiť, či je systém tvorby cien na burzách udržateľný a či nediskriminuje Európu.

Markovic Peter, Xella Slovensko
Zdroj: Trend, Miroslava Spodniakova
Markovic Peter, Xella Slovensko

Peter Markovič, generálny riaditeľ spoločnosti Xella pre Česko a Slovensko

O obmedzení alebo úplnom odstavení výroby na Slovensku v súvislosti so súčasným vývojom cien elektrickej energie a plynu momentálne neuvažujeme. Situácia na trhu s energiou je však dynamická a nestabilná. S obavami sledujeme ďalší vývoj, lebo energia tvorí významnú časť našich nákladov a nákladov našich dodávateľov.

Ak sa vstupné ceny energie pre nás všetkých zvýšia, ich podiel na nákladoch stúpne, logicky to ovplyvní aj výslednú cenu pre zákazníkov a v konečnom dôsledku sa môže znížiť dostupnosť bývania pre určitú časť obyvateľstva. Dlhodobo investujeme do úspor energie s cieľom znížiť celkové, ale hlavne výrobné náklady a zároveň minimalizovať našu ekologickú stopu vo výrobe.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa